Advertisement

Amazon, internet bağlantısı sağlamak için yörüngeye göndereceği binlerce uyduda Verizon Communications’ın ağ sistemini kullanmak için anlaşma imzaladı. Amazon’un sahibi Jeff Bezos, uydu iştiraki Kuiper Systems’e 10 milyar dolarlık yatırım yapacağı taahhütünde de bulundu.

Şirketin salı günü yaptığı açıklamada, Verizon’un telekomünikasyon ağını kullanarak en uzak bölgelere de uydu aracılığıyla internet hizmeti sunmayı planlıyor. Anlaşmayla beraber iki milyarder arasındaki uzay savaşı da giderek alevleniyor.

Elon Musk da Space X ile beraber dünyaya yakın yörüngeye 1.500 civarında uydu göndererek Bezos’un Blue Origin şirketiyle sıkı bir rekabet halinde bulunuyor.

Kuiper Systems, Federal İletişim Komisyonu’na gönderdiği bir dosyada Musk ve şirketini regülasyonların etrafından dolaşmakla suçlamıştı.

Amazon ve Verizon beraber yeni hizmetler için teknik ve ticari bir model üzerinde çalışacak. Verizon, Amazon ile küresel bir ortaklık anlaşması imzaladıklarını ve diğer şirketlerle de anlaşmalara açık olduklarını vurguladı.