Advertisement

BGC Partners Türk varlıklarına ilişkin 2021 strateji raporunu yayımladı.

Makro ve politika görünüme ilişkin beklentilerin yer aldığı rapora göre kurum, Türkiye'de yeni ekonomi yönetim tarafından atılacağını tahmin ettiği normalleşme adımlarıyla birlikte, 2021 başında iktisadi faaliyette yatay bir seyir bekliyor. Kuruma göre yılın ikinci yarısında büyüme hız kazanacak ve GSYİH 2021'de yüzde 4 büyüme kaydedecek.

2021 yılında piyasalarda yurt içi siyasete bağlı dikkat dağınıklığının görece düşük kalmasını bekleyen kurum, ABD ve AB ile ilişkilerin dış siyasette önemli bir yere sahip olacağını ve, Libya, Suriye ile Doğu Akdeniz ile ilgili meselelerin yakından takip edileceğini belirtiyor.

Bütçe tarafındaki beklentilerde; bütçe dengesinin Kovid-19 destekleriyle bozulduğunu ve bütçe açığının GSYİH'nin yüzde 4.2'sine tırmandığını hatırlatan kurum, açığın yüzde 4 civarında görece yüksek kalmasını bekliyor.

Enflasyon konusunda, tüketici fiyatlarındaki artışın 2021 baharında yüzde 15 civarında zirve yapacağını ve ardından kademeli olarak azalacağını düşünen kurum, bu beklentiye istinaden Türk Lirası'ndaki değer kaybının göreceli olarak kontrol altında kalmasını, kredi büyümesini ve baz etkisini işaret ediyor.

Küresel likidite ve Kovid sonrası toparlanma hisse senetlerini destekleyecek

BGC Partners Merkez Bankası'nın 2021'in ilk yarısında beklemede kalması gerektiğini, bunun enflasyonla mücadeleyi sağlamlaştıracağını ve bankanın kredibilitesini iyileştireceğini savunuyor. Kurumun beklentisi, enflasyonun tek haneye yönelmesi durumunda TCMB'nin 2021'in ikinci yarısında 300 baz puanlık faiz indirimlerine gitmesi yönünde.

Ödemeler dengesi tarafında, 12 aylık cari işlemler dengesinin 2020 sonunda GSYİH'nin yüzde 5'inin üzerinde gerçekleşmeye hazırlandığını hatırlatan kurum, cari açık oranının 2021 sonunda yüzde 3'ün altına gerilemesini bekliyor.

Hisse senedi piyasalarında görünüm

BGC Partners pandemiye bağlı endişelerin hükümetleri ve merkez bankalarını finans piyasalarını desteklemeye teşvik etmesiyle küresel likiditenin 2021 boyunca yüksek kalmasını bekliyor.

Normalleşme adımlarıyla birlikte Türk tahvilleri ve hisselerine dönmesi beklenen yabancı yatırımcıların, yılın ilk yarısında, yüksek faizin iç talepteki negatif etkisini dengeleyeceği görüşünde...

Kovid sonrası toparlanma ise turizm ve hizmetler sektörünün toparlanmasıyla yılın ikinci yarısında hızlanabilir. Bu durum hisse senetlerinde de pozitif görünümü destekleyebilir. Kuruma göre yerli yatırımcıların hisse senetlerine ilgisi devam edecek gibi görünüyor.

Kurum yabancı yatırımcıların fazla ilgi göstermediği bazı hisselerin kısa vadede iyi performans göstermesini bekliyor. Kurumun beğendiği hisse senetleri şu şekilde: Akbank, Anadolu Efes, Arçelik, BİM, Kardemir, Koç Holding, Garanti BBVA, Migros, Şişecam, Tüpraş, Türk Telekom ve Yataş.

BGC'nin BIST 100 Endeksi'nde 12 aylık hedef 1,860 puan

BGC, Türk şirketlerinin kârlarında reel anlamda üç yıldır yaşanan daralmanın ardından yüzde 51'lik bir artış olabileceği görüşünde.

Kurumun kâr artışı beklentisi finans sektörü dışındaki şirketler için yüzde 76, bankalar için ise yüzde 20. Havacılık sektörü hariç değerlendirildiğinde finans dışı şirketlerin kârında yüzde 36, ve genel olarak yüzde 30 artış bekliyor.

Kurumun BIST 100 Endeksi'nde 12 aylık hedef seviyesi olan 1,860 puan endekste yüzde 21'lik bir yükseliş potansiyelini işaret ediyor.

Raporda, "Türk hisselerinin 2020'de 11.4, 2021 kâr tahminleriyle 7.5 çarpanıyla işlem gördüğünü hesaplıyoruz. 2021 fiyat/kazanç çarpanına dayalı olarak Türk hisseleri 5 yıllık tarihi ortalamasına göre artık neredeyse iskontosuz işlem görüyor; ancak gelişen piyasaların medyanına göre hala yüzde 48 iskontolu işlem görüyor." ifadeleri mevcut.

Ayrıca, 2021 için söz konusu olan risklere de değinen kurum, beklenenden yüksek gelebilecek enflasyon, ABD ve AB ile gerginlik, küresel emtia fiyatlarında keskin bir yükseliş, pandemi endişeleri ve erken seçim ihtimallerinin altını çiziyor.