Advertisement

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların aktardıklarına göre, Joe Biden Salı günü %100 temiz elektrik standardının 2035’te sağlanmasını ve temiz enerji kaynaklarına 4 yıl içerisinde 2 trilyon dolarlık yatırımı öngören bir açıklamada bulunacak.

Demokrat parti adayının yeni planlarına bakıldığında ‘ilerlemeciler’in çevre önceliklerinden ve fosil yakıt kullanımı hedeflerinden ciddi bir ayrışma görülüyor. Plan hakkında konuşan ve anonim kalmayı tercih eden kaynaklar, Biden’ın Wilmington Delaware’de yapacağı açıklama öncesinde konu hakkında bildirildi.

4 yıl içerisindeki 2 trilyon dolarlık bir harcama Biden’ın geçen yıl adaylık için yarışırken önerdiği 10 yıl içerisinde 1.7 trilyonluk rakamın yanında hayli cömert kalıyor. Bu yatırımın büyük bir bölümü en çok kapasiteye ulaşacak şekilde bir seferlik harcamaların 4 yıla paylaştırılmasından oluşuyor.

Koronavirüsten etkilenen ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan büyük stratejinin yanında verilen bu teklifler Biden’ın seçim kampanyasını oluşturan kilit taşlardan bir tanesi. Enerji planıyla beraber biden ekonomiyi canlandırmayı ve daha derin sistemsel sorunları ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Biden için iş burada bitmiyor, sırada ilerlemeci olarak sınıflandırılan seçmenleri bu konuda ikna etmek geliyor. Diğer yanda ise sol kanat demokratlar ve Alexandria Ocasio-Cortez’in başını çektiği daha ısrarcı ve kapsamlı bir ‘New Green Deal’ planı yapılmasını isteyenler var.