Advertisement

Bank of America’ya göre, Bitcoin'in diğer emtialarla bağlantılı hareketleri, yatırımcıların kripto parayı bir riskli varlık olarak alıp satmasının ardından tekrar güvenli liman olarak görmeye başladığına işaret ediyor.

En büyük kripto paranın altınla 40 günlük korelasyonu Ağustos ortasında sıfır seviyesinden 0,50’ye yükseldi. S&P 500 ile 0,69 ve Nasdaq 100 ile 0,72 olan korelasyonlar daha yüksek olsa da bu korelasyonlar yataylaşarak birkaç ay önce görülen rekor seviyelerin altında seyrediyor. BofA stratejistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss bunu bazı şeylerin değişebileceğinin işareti olarak yorumluyorlar.

"Bitcoin güvenli liman olarak görülebilir"

Stratejistler, “S&P 500 (SPX/QQQ) ile yavaşlayan ve değerli metallerle (XAU) hızla yükselen korelasyon, makro belirsizlik devam ettikçe ve piyasada dibin görülmesiyle yatırımcıların Bitcoin’i görece güvenli bir liman olarak görüyor olabileceğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin, pandemi dönemi teşviklerinin küresel ekonomide bolluk yaratması ve sonrasında aralarında Fed’in de olduğu merkez bankaları faizleri artırdıkça son birkaç yılda riskli varlıklarla paralel işlem gördü.

Bu durum kripto yatırımcıları tarafından öne sürülen, sabit arza sahip bir varlığın, merkez bankaları ve hükümetlerin kararlarının etkisinden bağımsız bir güvenli liman olan “dijital altın” olarak hizmet verebileceği yönündeki temel yatırım mantığıyla çelişiyor.

BofA’nın bilgi notu, Bitcoin’i altının yanında “kömür madenindeki kanarya” olarak gören ve diğer jetonlardan önce ralli yapmasını bekleyen Mike Novogratz ve Bitcoin ile altının, merkez bankalarına karşı hedge aracı olarak görülebileceğini söyleyen New York Life Investment’ten Lauren Goodwin’in yorumlarıyla örtüşüyor.