Advertisement

BlackRock Inc. tahvil birimi CIO'su Rick Rieder, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu ve Fed'in faizleri daha fazla indirmemekte haklı olduğunu söyledi.

Fed 1 Mayıs'ta sona eren politika toplantasında faiz değişikliğine gitmedi. Fed Başkanı Jerome Powell, piyasa ve ABD Başkanı Donald Trump'ın faiz indirimine gidilmesi yönündeki baskısına rağmen, faizin herhangi bir yönde hareket ettirilmesi için güçlü bir neden olmadığını savundu. Piyasaların bir sonraki hamlenin faiz indirimi olacağı yönündeki beklentisi azaldı ve ABD hisseleri beş haftadan uzun bir sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Rieder, 2 Mayıs tarihli notunda “Faiz indirmeye ihtiyaç yok. Ekonomi gayet iyi durumda, bu nedenle hem politika yapıcılar hem de siyasetçiler kendi haline bırakabilir. Bu şekilde yüksek ücretler stok artışındaki ve şirketlerin sermaye harcamalarındaki yavaşlamaya eninde sonunda etki edecektir. Bu da büyümeyi yeniden ayarlayacaktır.” dedi.

Powell zayıf enflasyonun geçici unsurlardan kaynaklanıyor olabileceğini vurgulayarak konuyu hafifsedi.

Morgan Stanley, tam tersine, yatırımcılara “güçlü ama enflasyonist olmayan büyüme” senaryosunu satın almama çağrısında bulunmuştu.