Advertisement

İşin bugünün ve geleceğinin masaya yatırılacağı Bloomberg HT İnsan Kaynakları Zirvesi sona erdi.

Bloomberght.com ve tüm sosyal medya hesaplarından canlı olarak takip edilen zirvede konuklarla 'İnsan Kaynakları Nasıl Dönüşecek?' konusu ele alındı.

3 saatte 2 milyon görüntülenmeye ulaştı. Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Şen moderatörlüğünde başlayan oturumun ilk konukları T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi İnsan Kaynakları Yetkilisi Mehmet Rauf Karslı ve Ciner Yayın Holding İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Erkan Ataman oldu.

"Pandemi Sürecinde İnsan Kaynakları" konulu oturumda konuşan Karslı personellerinin uzaktan çalışma anlamında hazırlıklı ve eğitimli olduğunu belirtti, dijitalleşmenin yaygınlaşmasının önemine değindi. Karslı "2010'dan beri bu konulara ilişki altyapı çalışmaları gibi ciddi proje çalışmaları içerisindeydik. Kamu hizmetinin sürekliliği gibi değişkenliği de önemlidir. Yani zaman değişince kamu hizmeti buna uymak durumundadır, bu anlamda bu kırılmayla belki 10 yılda yaşayacağımız süreci bir yılda yakalamış olacağız" ifadelerini kullandı.

İkinci oturumda Açıl Sezen moderatörlüğünde "İstihdamda Yeni Trendler ve İşe Dönüş" adlı oturumda konuşan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal oldu.

Sektörel anlamdaki gelişmeleri değerlendiren Uysal otomotiv gibi sektörlerde ivmelenmenin başladığını hizmet sektöründe ise iyileşmenin daha uzun vadeli olacağını söyledi. Uysal "ertelenmiş talep Mayıs'tan itibaren canlanmaya başladı. Dolayısıyla gayrimenkul ve otomotiv gibi sektörlerde pozitif ivmelenmenin başladığı söylenebilir. Bilişim sektörü de krizden en az etkilenen sektör çünkü orada daimi bir açık var." yorumunu yaptı.

“Patron Gözünden Çalışma Hayatında Başarı” adlı oturumda Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven pandemi döneminde iş yükünün lojistikte birçok diğer sektöre göre artış gösterdiğini ve istihdamı arttırmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Döven, “Salgın nereye götürüyorsa o yöne doğru gittik. Bizim birçok şirketimiz olduğu için bir kısmı etkilendi bir kısmı pozitif etkilendi. Lojistik tarafından konuşurken bir normal devam ederken üstümüzde bir anda yük gördük. İnsanlar evde kalıp tüketmeye başladı işler arttı. Lojistik depoları kullanan büyük marketler depolar bizim de eskiye göre daha fazla arttırdık. İstihdamımızı da arttırdık. Biz tam tersi sokağa çıktık. Başka bölümlerimizden destek aldık. Marketler AVM’ler normale döndükçe bizde normale döndük” dedi.

Pandeminin yük getirdiği ve daha fazla çalıştıklarını söyleyen Döven, 2. dönemin verilerinin yarın açıklanacağını ama birinci dönemde yüzde 49- 55 arasında bir büyüme olduğunu. Lojistikte tahminen yüzde 50 bir büyüme gerçekleşeceğini söyledi.

" İstihdamda parlayanlar" adlı son oturumda Evyap İnsan Kaynakları Direktörü Bekir Arıcak pandemi döneminde neler yaptıklarını anlattı.

Arıcak, "Malezya’da Mısır’da Ukrayna’da yapılarımız var pandeminin başladığı yer Çin olduğu için Çin'den Türkiye'ye gelirken Malezya'daki fabrikamız bir tecrübe başladı. Başladığı zaman biz bir hazırlık aşamasına girdik. 11 Mart’ta Türkiye’ye geldiğinde biz hangi adımları atacağımızı biliyorduk" dedi.

Maltepe Üniveritesi Rektör Yardımcısı Betül Çotuksöken de konuyla ilgili olarak, "Pandemi tam bir kırılma noktası yarattı. Biliyorsunuz insan hayatındaki değişiklikler yavaş yavaş hayata geçer ancak pandemi ile birlikte tam bir kırılma noktası yaşadığımızı düşünüyorum. Bir öğretim kurumunun yöneticisi olarak söyleyebilirim ki, gençlerimiz yeniliklere çok açık durumdalar, çok zekiler. Amaçlarını hedeflerini çok iyi bir şekilde koymalılar. Her zaman olduğu gibi insan kaynağı, insanın nasıl şekilleneceği, nasıl bir formasyon kazanacağı konusu son derece önemli. Son yirmi yılın en önemli kavramı "yaşamboyu öğrenme kavramı." Her yaş kesimi dijital yapılanmalarla barışık olmak zorunda. Öğrenmeye açık olmak, sürekli öğrenme çabası içinde bulunmak ve iletişim konusunda yetkin olmak büyük önem taşıyor" şeklinde konuştu.

Yaklaşık 200 bin kişinin izlediği zirveyi kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler aşağıdaki videodan ulaşabilirler...