Advertisement

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında ve tüketim eğiliminde hafif yükseliş görülürken, gelecek 12 aya ilişkin beklentilerde hafif gerileme izleniyor. İzolasyon sürecinin bitmesi ve ekonominin normalleşme sürecine girmesi ile beraber otomobil ve konut kredilerindeki faiz oranlarının çok sert düşüş göstermesi ve finansal piyasaların pozitif seyri endeksin Haziran ayında oldukça güçlü yükselişinin ana nedenleri gibi görünüyordu. Temmuz ayının ilk yarısında bu yükselişin korunduğu ve görece yatay bir seyir oluştuğu anlaşılıyor.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 0,30 gerileyerek 94,29 değerini aldığını izliyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 1,71 artarak 85,69 değerini aldı.

Endeksin önümüzdeki dönem seyrinde, Covid-19 ve ekonomilerde normalleşme sürecinin gelişimi ve ekonomi politikalarının oluşumu önemli faktörler olacak gibi görünüyor.