Advertisement

BMO Capital Markets'e göre, piyasa fiyatlaması, ABD merkez bankası Fed'in faiz indiriminin Mart ya da Nisan aylarında kartlar arasında olabileceğini işaret ediyor, ancak ilk çeyrek puanlık indirim Haziran ayına kadar tam olarak fiyatlanmış değil.

BMO'dan Jon Hill ve Ben Jeffery, 1980'lerden bu yana, Fed'in yakın vadeli faiz piyasaların bu boyutta fiyatladığı hiç bir faiz indirimini gerçekleştirmeden geçmediğini kaydetti. Şirket ayrıca, çoğunlukla bu genişlemenin iki ay içinde gerçekleştirildiğini belirtti.

BMO stratejistleri, Çarşamba günkü raporlarında, şirketin analizi baz alındığında, Mart ya da Nisan ayında bir adımın kartlar arasında olduğunu belirtiyorlar. Stratejistler, Fed'in önümüzdeki aylarda bir noktada faiz indirimine gitmekten "kaçamayacağını", bu nedenle yatırımcıların yakın vadeli faizler yükseldiği zaman fırsatlardan yararlanmak için "taktiksel olarak uyanık" olabileceklerini kaydediyorlar.

ABD getiri eğrisi boyunca tüm faizler, koronavirüsün küresel finans piyasalarını sarmasından kaynaklanan korkulardan dolayı sert düştü. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü yüzde 1.30'un altına inerek rekor düşük seviyeye geriledi. Fed fonları (Fed'in gösterge faizi) vadelileri, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Mart ya da Nisan ayında faiz indirimine gitme olasılığının arttığını gösteriyor ve 25 baz puanlık bir faiz indirimi yıl ortası itibariyle tam olarak fiyatlanmış durumda.