Advertisement

İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) koronavirüs pandemisi karşısında daha fazlasını yapmaya gönüllü olduğu yönündeki taahhüdü, gelecek toplantıda varlık alımlarının artırılmasını bekleyen ekonomistler arasında yankı buluyor.

Bloomberg anketine katılan 15 analistin neredeyse yarısı, yetkililerin alım hedefini 18 Haziran'da 100 milyar sterlin (122 milyar dolar) artırarak 745 milyar sterline çıkarmasını bekliyor. Üçünün tahmini daha da fazla artacağı yönünde.

BoE'nin tahvil programı hükümetin çalışanları ve şirketleri üç yüz yılın en kötü resesyonundan koruma çabaları açısından kritik bir önem taşıyor. BoE Başkanı Andrew Bailey geçen hafta merkez bankasının artan büyük borç yüküyle borçlanma maliyetlerini düşük tuttuğunu belirtmişti.

Ayrıca yatırımcıların daha fazla parasal genişleme beklediğinin "oldukça açık" olduğunu söylemişti. Bu ayki toplantıda dokuz politika yapıcıdan ikisi 100 milyar sterlinlik hızlı bir artırım yönünde oy kullanmıştı.

Hükümetin borçlanmasının mevcut mali yılda 300 milyar sterlini aşacağı belirtiliyor. Borçlanma maliyetlerinin rekor seviyelere gerilemesiyle birlikte iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Cuma günü eksi yüzde 0.048'e kadar gerilemişti.