Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) gelecek hafta tahvil alımlarını artırarak koronavirüsün ekonomik etkisiyle mücadelesine hız kazandırması bekleniyor. BoE Başkanı Andrew Bailey, politika yapıcıların ekonomik daralmayla mücadele edeceği yönünde taahhütte bulunmuştu.

Bloomberg'ün anketine göre BoE'nin dokuz üyeli Para Politikası Kurulu, Perşembe günü varlık alım hedefini oy birliğiyle 100 milyar sterlin (126 milyar dolar) artırarak 745 milyar sterline çıkaracak. Ayrıca politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.1 seviyesinde bırakacak. Bazı ekonomistler ise varlık alımlarının 200 milyar sterlin artırılmasını bekliyor.

İngiltere ekonomisi Nisan'da yüzde yüzde 20'den fazla daralarak en az 18 yılın ekonomik çıktısını kaybetti. Bailey, Cuma günkü bir mülakatında yetkililerin ekonomiyi desteklemek için hazır bulunduğu yönündeki taahhüdünü yineledi.

Karantina önlemlerinin yavaş yavaş kaldırılmasıyla birlikte büyük bir ihtimalle bir miktar sıçrama yaşanacak olmasına karşın, yetkililer krizin uzun vadeli kalıcı etkilerinden dolayı endişeli.

Parasal genişleme kriz döneminde politika yapıcıların elindeki en kritik araç oldu. Borçlanma maliyetlerini istikrarlı bir şekilde düşük tutarak, hükümetin eşi benzeri görülmemiş ölçüdeki fonlama yapmasını kolaylaştırdı.