Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Çarşamba günkü açıklamasında koronavirüsün ekonomiye etkisinin en aza indirilmesi için bankanın Hazine ile uyumlu bir şekilde harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Bailey, basına yaptığı açıklamada İngiltere'nin halihazırda pandemiden kaynaklı sorunlarla karşı karşıya olduğunu, ancak merkez bankasının kapasiteyi etkileyebilecek kalıcı etkiler oluşmasını engellemek istediğini söyledi.

Merkez bankasının bankacılık sistemine zarar vermemek için faizleri sıfırın altına çekmekten kaçındığını belirten Bailey, bununla birlikte gelişmelere göre bu duruşunu gözden geçirebileceğinin altını çizdi. 

Bailey, "Biz geniş bir tedbir yelpazesine sahibiz. Ve şüphesiz, buna geri dönmek zorunda kalacağız, çünkü bu şey ilerleyecek." dedi.

İngiltere'nin pandeminin etkilerine karşı aldığı önlemler arasında acil faiz indirimi, bankalara kredi erişiminin kolaylaştırıcı tedbirler ve dolar swap hatlarının güçlendirilmesi bulunuyor. Hazine, dün, virüsten etkilenen işletmeler için yeni bir borçlanma imkanı açıkladı.