Advertisement

ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’ne yakın bir yetkiliye göre, 737 Max’i geliştirme konusunda çalışanlar arasında uçakla ilgili bir dizi mesaj, söz konusu uçak modeline ilişkin endişeler konusunda "çok rahatsız edici" bir tablo çiziyor.

Federal Havacılık İdaresi tarafından yapılan açıklamada, dökümanlar kuruluşa Pazartesi günü teslim edildi. Belgelerin ifşası ise Beoing CEO'sunun görevden ayrılığı gün gerçekleşti.

Konuya yakın bir diğer kaynağın belirttiğine göre, bu kayıtlardan en azından bazıları, Ekim ayında açıklanan 2016 yılı mesajlarını yazan aynı Boeing pilotu tarafından yazıldı ve yasa koyucular bu konuyu çok keskin bir şekilde sorguluyor.

Mesajlar henüz halka açık bir şekilde yayımlanmadı. Ulaştırma ve Altyapı Komitesi incelemelerini sürdürüyor ve henüz spesifik detaylara ulaşılamadı.

Komite tarafından yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi; "Boeing konusunda açıklanan önceki kayıtlara benzer olarak bu kayıtlar da, Boeing çalışanlarının şirketin güvenlik  taahhütleri konusundaki endişeleri ve Boeing’in üretim planlarının regülatörler ya da diğer aktörler tarafından geri çevrilmemesini sağlama görevini üstlenen bazı çalışanların çabaları ile birlikte çok rahatsız edici bir tabloyu işaret ediyor."