Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BoJ) gösterge faizin rekor düşüğe gerilemesi engellemek ve getiri eğrisinin daha fazla yataylaşmasının önüne geçmek için tahvil alımlarını iki günde art arda ikinci kez azalttı.

BoJ Pazartesi günkü piyasa işlemlerinde 10 – 25 yıllıklardaki alımlarını 160 milyar yenden 140 milyar yene (1.3 milyar dolar) indirdi.

Banka süper uzun vadeli tahvil alımlarını azaltmadan önce Cuma günü kilit önemdeki 5 – 10 yıllıkların alımlarını azaltmıştı. BoJ'un Eylül planı bankanın bu ayki alımlarını daha da azaltabileceğini işaret ediyor.

Tokyo'da SBI Securities baş tahvil stratejisti Eiji Dohke, BoJ'un piyasaya 10 yıllıkların faizinin eksi yüzde 0.3'ün altına gerilemesine izin vermeyeceği mesajını verdiğini söyledi.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities kıdemli tahvil stratejisti Katsutoshi Inadome, “Alımların arka arkaya azaltılması BoJ'uın hala getiri eğrisini yönlendirmeyi hedeflediğini gösteriyor. Etki sınırlı olsa da BoJ yine de getiri eğrisinin sert bir şekilde yataylaşmasını durdurmak istiyor.” dedi.