Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bankanın koronavirüsün ekonomik etkisini yakından takip ettiğini ve ihtiyaç halinde ek genişlemeye gitmekten çekinmeyeceğini söyledi.

Bankanın Pazartesi günü varlık alımlarını güçlendirmesinin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan BoJ Başkanı, BoJ'un faal bir şekilde ETF alımı yapacağını belirtti.

Bugünkü kararın piyasaları destekleyeceğine inandığını ifade eden Kuroda, “küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin arttığını söyledi.

Koronavirüs salgınının Japonya'yı halihazırda vurduğunun altını çizen Kuroda, turizm, üretim ve harcamaların yavaşladığını ifade etti.

Virüsün etkisinin bir süre devam edeceğini söyleyen BoJ Başkanı, ekonomik değerlendirmeelerin virüs nedeniyle düşürüldüğünü belirtti. Kuroda, zamanla ekonominin toparlanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İhtiyaç halinde faiz indirimine gidilebileceğini söyleyen Kuroda, eksi yüzde 0.1 faizin bir sınır teşkil etmediğini, daha da düşebileceğini söyledi. Ancak daha fazla negatif faizin banka karlarını etkilediğini belirtti.

Hükümetin virüsün yayılmasını önlemek için azami çabayı gösterdiğinin ve çeşitli mali önlemler almaya çalıştığının altını çizen Kuroda, “Küresel ekonominin hızlı toparlandığını görmek zor.” dedi.

Enflasyonun sıfırın altına düşeceğine inanmadığını söyleyen BoJ Başkanı, ihtiyaç olduğu sürece 12 trilyon yenlik ETF alımı temposunu koruyacaklarını ifade etti.