Advertisement

Eski İngiltere Başbakanı Theresa May’den boşalan koltuk için en kuvvetli aday olan Boris Johnson İrlanda sınırı mevzusunu AB ile yeniden müzakere etmek istiyor ve anlaşmasız ayrılık ihtimalini de gündeme taşıyor.

İngiltere’de Başbakan adayı Boris Jonhson Çarşamba günü, "Eğer gerekirse İngiltere’yi Avrupa Birliği’nden anlaşmasız çıkarmaya hazır olduğu" sözlerini tekrarlayarak bir çok rakibinden daha sert bir çizgiye yerleşiyor.

Brexit krizinin merkez üssünde bulunan Richard Mcphilips, bunun 'kontrol noktası'na geri dönmek anlamına geldiğini ve evine çok yakın olan İrlanda sınırı konusunda huzursuzluk yarattığını söyledi.  61 yaşında, Kuzey İrlanda Lisnaskea’da yaşayan ve Brexit konusunda 'hayır' oyu kullanan McPhilips, "Boris sınır için büyük bir tehlike. Johnson İngiltere politikasına stabilite getirmeyecek” dedi.

Theresa May’in Başbakanlığına malolan Irısh Backstop yani Brexit sonrası AB ile İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık'ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlayan düzenleme  tüm Brexit sürecini şekillendiren bir faktör olmuştu.

Jonhson sınırın gümrük memurları askerler ve polislerden uzak durması için tasarlanan anlaşmanın bu kısmını tekrar müzakere etmek istiyor.