Advertisement

BIST 100 Endeksi % 4.53, BIST Banka Endeksi endeksi % 6.75 yükseldi

Perşembe gününü yüzde 4.53'lük yükselişle 117,990.50 puandan tamamlayan Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi, jeopolitik endişelerden kaynaklı beklentilerin etkisiyle bu hafta dalgalı bir seyir izledi. ABD ile İran arasındaki gerginliğin etkisiyle geçen hafta Cuma günü yaklaşık yüzde 2, Pazartesi günüyse yüzde 1 civarında düşen gösterge endeks, haber akışıyla birlikte sert hareketler yaptı.

Endeks, dünkü işlemlerde kapanış fiyatlarına göre 2 Kasım 2015'ten bu yana en güçlü günlük yükselişini gerçekleştirdi. 99 hisse senedi yükselirken 1 hisse düştü. Garanti Bankası yüzde 7.39 yükselişle endekse en fazla katkıyı sağladı. Odaş Elektrik yüzde 20 ile en fazla değer kazanan şirket oldu. BIST Banka Endeksi yüzde 6.75 yükseldi. Türkiye'nin 5 yıllık borç temerrüt takası (CDS) 273 ile Haziran 2018'den beri en düşük seviyesine geriledi.

BIST 100 Endeksi bu hafta yüzde 3.79 yükselişle 8 Kasım'da sona eren haftadan beri görülen en güçlü yükselişine yöneldi. Gösterge endeks geçen 52 haftada yüzde 29.4 yükseldi. STOXX Europe 600 Endeksi aynı dönemde yüzde 20.3 arttı.

Küresel varlıklar ABD - İran gerginliğinin azalmasından destek buldu

Küresel varlıkları destekleyen pozitif havada, ABD - İran gerginliğinin azalmasının yanında kısmi ticaret anlaşmasının imzalanacağına dair Çin'den dün gelen ilk resmi açıklama da etkili oldu. ABD'de ana endekslerin üçü de tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapanış yaptı. ABD Endeks vadelilerinin yukarı yönlü işaret etmesi yatırımcı iyimserliğinin sürdüğünü gösteriyor.

ABD’de iş gücü piyasası verileri öncesi küresel hisse senedi piyasalarında pozitif momentumun devam ettiği belirtilen TEB Yatırım notunda ABD ile İran arasındaki tansiyonun düşmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin ile kısmi ticaret anlaşmasının 15 Ocak'tan kısa süre sonra imzalanabileceği açıklaması piyasalara pozitif yansıdığı ifade edildi. Notta, "S&P 500 Endeksi dün yeni bir tarihi zirve yaptı; Amerikan vadeli endeksleri bugün de güne yukarıda (+%0.3) başladı; Avrupa vadeli endeksleri +%0.4; Asya borsaları da yükselişini sürdürüyor." dendi.

Garanti BBVA Yatırım'ın notunda ABD ile İran arasındaki jeopolitik risk fiyatlamasına neden olan son gelişmelerin ardından yapılan açıklamaların tansiyonu düşürdüğü ve yeni gündemde ABD'de Cuma günü açıklanacak istihdam verisinin öne çıktığının altı çizildi. Dünkü pozitif ivmenin azalmasına karşın devam ettiği belirtilen notta, “Önceki gün jeopolitik risk başlığı altında tansiyonu düşüren son gelişmeler TL cinsi varlıklara dün katkı sağladı. 2020 Türkiye yatırım temasının fiyatlandığını düşündüğümüz günde 5 yıl vadeli Türkiye CDS’i 273 bp’a gerilerken, USDTRL’de TL lehinde hareket gördük.” ifadesi yer aldı.

Türk Lirası 5 günde dolar karşısında en iyi performası gösteren EM parası oldu

Dolar/TL kuru da riskli varlıklardan kaçışın etkisiyle Cuma günü yükselişe geçerek Pazartesi günü 5.98'li seviyelere kadar tırmandı. Sonrasında ise endişelerin azalmasına paralel olarak Perşembe günü 5.85'e kadar çekildi.

Türk Lirası, Bloomberg tarafından takip edilen 24 piyasa parası arasında Cuma gününden bu yana dolar karşısında yüzde 1.56 yükselişle en iyi performansı gösterdi.