Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Rekorlar kıran imalat göstergelerinin ardından küresel düzeyde riskli varlıklara yönelik talep yükselirken, Türk Lirası'ndaki telafi çabasının da desteğiyle Borsada seansın ilk bölümünde görülen olumlu fiyatlamalar seansın devamında kalıcı olmadı.

Güne yüzde 0,59 artışla 1.434 puandan başlayan BIST 100 endeksi seansın devam eden bölümünde ise dalgalı seyir görüldü.

Küresel çapta imalat PMI rakamları güçlü bir görünüm ortaya koyarken, küresel hisse piyasalarında olumlu bir fiyatlama etkili oldu. TL'deki değer kazanımlarından destek bulan BIST-100 Endeksi bankacılık sektörü öncülüğünde Perşembe gününü yüzde 2,50'lik güçlü bir yükselişle 1.426,56 puandan tamamlamıştı.

ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, haftanın son işlem gününde tatil nedeniyle işlem görmeyecek. Bu sabah ABD vadelileri karışık bir seyir izledi. Asya piyasalarında bazı borsalar tatil nedeniyle kapalı olurken, açık olan piyasalarda yeşillerin baskın olduğu görüldü.

Dolar/TL 'de üç günlük düşüş ise yüzde 3'ü aştı.

Temettü takviminde İş Bankası ve Kartonsan var

Temettü ödemeleri devam ederken haftanın son işlem gününde İş Bankası ve Kartonsan'ın temettü ödemeleri programda yer aldı. Pazartesi günü ise Garanti BBVA ve Sabancı Holding'in temettü ödemelerinin gerçekleşmesi öngörülüyor.