Advertisement

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
-
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Emisyon uygulama yönetmeliği yürürlüğe alınmış, 01.01.2023 tarihinden itibaren Tarım Orman, İş Makineleri ve yol dışı araçlarda kullanılan dizel motorların FAZ-V emisyonlu olma zorunluluğu getirilmiştir. Mevcut yönetmelik kapsamında 2024 yılı başına kadar FAZ-IIIA emisyonlu motorlu traktör üretimi devam edecek olup, 01.01.2024'den itibaren FAZ-V emisyon motorlu traktör üretimi başlayacaktır. Bu kapsamda şirketimiz araştırma ve geliştirme çalışmaları kapsamında Tübitak Laboratuvarlarında emisyon test çalışmalarına başlanmış, Tübitak Bünyesinde bulunan Motor Mükemmeliyet Merkezinde, Tümosan ve Tübitak-Rute ile güncellenen test Laboratuvarlarının 74-125 Beygir güç aralığındaki 4 silindirli dizel motorlarımızda FAZ-V emisyon ve güç deney ve testleri TSE gözetiminde yapılmış olup, emisyon literatürleri kapsamında ihtiyaç duyulan tip onay sertifikaları alınmıştır.
Gelinen noktada TSE denetiminde yapılan emisyon testleri sonucunda Türkiye'de yerli imkanlarla üretilen ve ilk olma özelliği taşıyan 4 silindirli dizel motorumuzun FAZ-V emisyon seviyesine uygun olduğu belgelenmiştir.  Böylelikle Traktör ve İş Makineleri motorları için Avrupa ve diğer bazı ülkelerde istenen emisyon seviyesi olan FAZ-V emisyon seviyesinde motor geliştirdiğimiz tescillenmiştir. 
Tamamen Türk mühendisler ve yerli imkânlarla geliştirdiğimiz FAZ-V motorlarımız ile üretilecek traktör, iş makinası ve diğer ürünlerimiz ile hem ülkemiz pazarında hem de FAZ-V sertifikasyonu zorunlu olan diğer ülke pazarlarında rekabetçi ve yenilikçi gücümüzle sürdürülebilirliği ve Ar-ge çalışmalarını ana ilke edinerek ülkemiz için katma değer üretmeye devam edeceğiz.
Kamuoyu ve yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur.
http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1195709


BIST