Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Borsada son günlerde dalgalı günler yaşanırken, düzenleyici kurumlardan da birbirini izleyen yeni kararlar geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) piyasa bozucu eylemlere karşı yeni tedbirler açıklarken, Borsa İstanbul da pay bazında devre kesici uygulamasına açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı eklenmesi kararı aldı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun imzasıyla ilgili kurumlara gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda pay piyasasında sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylar için geçerli olan devre kesici uygulamasına açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı özelliğinin eklenmesine karar verildiği belirtildi.

Bu karara göre gün içerisinde devre kesici uygulaması başlayan ve açığa satış yapabilen işlem sıralarında seans sonuna kadar geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı otomatik olarak uygulanacak.

Yapılan düzenlemenin 11 Ocak itibariyle yürürlükte olacağı belirtildi.

Geçen yıl yukarı adım kuralı kaldırılmıştı

Borsa İstanbul, daha önce belli dönemlerde açığa satışta yukarı adım kuralını uygulamıştı.

Son olarak BIST 50 endeksinde 14 Eylül-4 Ekim 2022 tarihinde uygulanan açığa satışa yukarı adım kuralı 5 Ekim tarihinde gelen kararla iki hisse dışında kaldırılmış, 17 Ekim tarihinde söz konusu iki hissede de kuralın kaldırılmasıyla düzenleme çekilmişti.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) yapılan basın açıklamasında sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunmasını temin etmek amacıyla Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemlerin SPK ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edildiği belirtildi. SPK, piyasa bozucu eylemlere karşı gözetim ve denetim faaliyetlerinin kurum tarafından sürekli olarak yerine getirildiğini vurguladı.

SPK, bu kapsamda, sermaye piyasasının güven, açıklık ve istikrar içinde çalışmasını bozacak nitelikteki eylem ve işlemlerin tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunun hükümleri çerçevesinde, sorumlular hakkında cezai yaptırımlar uygulanacağı kaydedildi.