Advertisement

Uluslararası piyasalarda ABD ve diğer ülkelerden gelen teşvik paketleri ile görülen yükselişler Borsa İstanbul'a da yansıdı.

Koronavirüsten kaynaklanan kargaşa ile görülen sert satışlar yerini alımlara bırakırken, piyasa çevreleri bu yükselişin niteliğini ve süresini değerlendirmeye çalışıyor.

Konunun uzmanları piyasalarda yaşanan yükselmenin açıklanan paketlerin etkisinden kaynaklı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, bu paketlerin piyasalara sadece geçici bir rahatlama sağladığını, asıl etkinin paketlerin etkisi geçtikten sonra ortaya çıkacağını da belirten uzmanlar, paketlerin kalıcı bir trend yaratmadığı, ilerleyen dönemlerde piyasaların başka paketlere de ihtiyaç hissedeceklerinin de altını çizdiler.  

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner’in piyasalardaki beklentisi şöyle;

“Son dönemde aşırı hareketleri çok ciddi bir şekilde yaşıyoruz. Dün (New York'ta) çok olumlu bir günde, 1933’den beri bir günde yaşanan yükselişi gördük. Bunun arkasından belki de çok ciddi bir düşüş yaşamış olmamız bir etkendi ve tabii paket beklentileri bu anlamda önemli oldu. Gelen paket limitsiz bir alım şeklinde olunca bir gün gecikmeli bir yükseliş gördük. Bu çok birikmiş bir aşağı gelişin düzeltmesiydi. Yükseliş biraz daha devam edecekmiş gibi duruyor ama bugünden sonra asıl ne olacağını göreceğiz, piyasalar kapandıktan sonra ne olacağını net bir şekilde göreceğiz. Biraz daha temkinli olunmalı ve temkinli olmayı bırakmamanın önümüzdeki dönemde biraz daha faydası varmış gibi duruyor. Çünkü piyasadaki hareketler günlük bazda, yani son 15 güne bakarsak günlük barların bu kadar geniş olduğu görüyoruz; bir gün aşağıdan devre kesici yaşıyoruz, diğer gün yukarıdan devre kesici yaşadığımız bir durumdayız. Dolayısıyla dalgalanmanın çok yüksek olduğu bir süreçten geçiyoruz. Şu anda belirsizlikler içinde hala kaybolan çok ciddi bir şey yok ama paketin etkisiyle bundan sonra iyi mi olacağız, yoksa artık “Bir dibi mi yaratıyor muyuz?” gibi bir beklenti var. Dolayısıyla bugünden sonraki beklentiler biraz daha önemli olacaktır. Piyasa bence çok sert düşüşün düzeltmesini yaptı. Artık bundan sonra yukarı gitmek için daha somut adımları görmek isteyecektir”  

Gedik Yatırım, Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan’ın piyasa beklentisi ise şöyle;

"İlk önce ABD’de atılan adımları hatırlatmakta fayda var; birincisi Fed varlık alım programı taahhüdünde bulundu. İkincisi ABD hükümetinin 2 trilyonluk paketi gündemdeydi. Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin anlaştığına dair haber var. Bu da piyasayı oldukça motive etti.  Likidite piyasalar için morfine benziyor. Tüm sorunları unutturup geçici rahatlamayı sağlayan unsurlar gibi gözüküyor. 2008 yılında da benzer operasyonlar görmüştük. Bu tarz likidite operasyonlarının piyasayı dengeye getirmesi açısından önemli olduğunu kabul etmek lazım ama çözüm değil. Bunlar kısa vadede kalıcı trendlere dönüşmeyebilir ve piyasa ilerleyen dönemlerde bunların yenilerini bekleyebilir. Bu hamleler olmasa soluksuz düşüşü görüyor olurduk. Geçtiğimiz haftalara nazaran bu hafta dip arayışlarının hız kazandığını söylemek mümkün. Bizim borsa açısından da durum benzer. Küresel borsalarda da aynı şekilde. Bir dip çalışması söz konusu ama dip teyit edildi. Buradan v şekilde bir çıkış beklentisi için de bana kalırsa çok erken. Bugünkü likidite paketlerinin etkisi biraz hafifleyince yeni paket önerileri veya yeni endişelerin gündeme gelmesi ile birlikte tekrar aşağıdaki seviyeleri test etme olasılığının olduğu kanaatindeyim. Bu çerçevede de yatırımcıların daha önce de stop yapmayı başaramamış veya yapmamış yatırımcıların bu tarz sert yükselişler sonrası belli kademelerde pozisyonları tazelemeleri, yani mevcut pozisyonlarını kapatıp belki yeniden pozisyon açma eğilimi girmeleri böylece yeni bir maliyeti kabullenmeleri bu tarz süreçte faydalı olabilir. Bizi rahatlatacak ana etken bu virüsün ABD’de veya AB’de yayılma hızının yavaşladığına ve iyileşme sayılarının arttığına yönelik vakalar görmemiz"