Advertisement
HABERLER ABONE OL

BOTAŞ’tan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada Türkiye’nin enerji sektöründeki öncü kamu kuruluşu olan BOTAŞ’ın Gazprom şirketi dahil olmak üzere herhangi bir ülke veya şirkete satılması veya devredilmesi iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi; “Yaklaşık yarım asırlık tecrübesiyle ülkemiz enerji arz güvenliğinin teminatı vasfıyla faaliyetlerini sürdüren, gerçekleştirdiği dev projeler ve yatırımlarla ülkemize enerjide erken ülke hedefine adım adım yaklaştıran BOTAŞ’ın bu gibi mesnetsiz iddialarla gündeme getirilmesi maksatlı ve planlı bir eylem olarak görülmektedir.

Enerji sektöründe spekülatif ve olumsuz etki yaratma amacı taşıyan herhangi bir dayanağı olmayan, tamamen asılsız bu iddialara karşı tüm yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız”

Rus enerji şirketi Gazprom da bir açıklama yaparak BOTAŞ yönetimini devralmak için müzakereler yürütüldüğüne yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Türk medyasında bazı basın yayın organlarında Gazprom ve BOTAŞ’la ilgili çıkan iddialar yalanlandı.