Advertisement

Koronavirüs pandemisinin petrol piyasasındaki uzun vadeli talebi olumsuz etkileyeceğini öngören BP Plc, faaliyetlerinin bilanço değerlerinde on yılın en sert azaltımına gidecek.

İngiltere merkezli petrol devi petrol ve doğal gazın gelecek on yıllarda öncekine kıyasla yüzde 20 - yüzde 30 daha ucuz ve karbon emisyonlarının maliyetinin iki katından daha fazla olmasını bekliyor. Bu tahminlerin her ikisi de petrol şirketinin uzun zamandır devam eden temettü ödemeleri için olumsuz.

BP, bu yeni fiyat varsayımları karşısında projelerini gözden geçiriyor. Bu da bazı petrol keşiflerinin terk edilmesi anlamına gelebilir. Yeni CEO Bernard Looney yönetiminde şirket, bu değişiklikleri kabullenme ve plan yapma konusunda hızlı davranıyor. Ancak daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik dönüşüm bugünün finansallarını olumsuz etkiliyor.

Yatırımcılar büyük petrol şirketlerinin değerine ilişkin temel soruyor soruyorlar. BP'nin ikinci çeyrekte nakit dışı değer azalışları ve bilanço değer düşürmelerinin vergi sonrasında tahmini olarak 13 milyar dolar ile 17.5 milyar dolar arasında değişmesi bekleniyor. Böylece net borcun özsermayeye oranı, RBC analisti Biraj Borkhataria'ya göre yüzde 50 ile sektörün açık arayla en yüksek seviyesine yaklaşabilir.

Borkhataria, konuyla ilgili notunda "BP'nin bilançosu bu değer düşürme olmadan bile gergindi ve sonrasında büyük bir ihtimalle daha da gerilecek." dedi.