Advertisement
ENERJİ ABONE OL

(11:45'te güncellendi)

Petrol fiyatları Londra'da, ABD petrol vadeli kontratlarını tarihte ilk kez sıfırın altına indiren satış dalgasının yoğunlaşması ile birlikte yaklaşık 21 yılın en düşük seviyesine indi.

Haziran vadeli Brent petrolü yüzde 12 kayıpla varil başına 17 dolar civarında seyrederken, Batı Teksas petrolü, Salı günü değerinin neredeyse yarısını yitirdikten sonra yüzde 4 geriledi. Fiyatlar, Mayıs vadeli WTI kontratını Pazartesi günü varil başına eksi 40.32 dolara kadar düşüren yoğun arz bolluğuna ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda çöküşünü sürdürüyor.

Küresel enerji talebinin koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamalardan dolayı çökmesi ile birlikte, piyasada kalan istenmeyen petrolün depolama kapasitelerini zorlayacağına ilişkin endişeler yoğun satışları tetikledi. OPEC + koalisyonunun enerji bakanları Salı günü fiyatlardaki sert düşüşü görüşmek üzere önceden programlanmamış bir telekonferans gerçekleştirdi. Ancak kapanış açıklaması, bakanların yeni politika tedbirleri konusunda anlaşmaya varamadığını işaret etti.

OPEC + koalisyonu bu ayın başında üretimi günlük yaklaşık 10 milyon varil kısmaya yönelik anlaşmaya vardı, ancak bu kısıntılar Mayıs ayının başına kadar uygulamaya koyulmayacak. Öte yandan, kısıntılar başlasa bile, bu miktar günlük 30 milyon varile kadar çıkabileceği söylenen talep kaybını dengelemeye yetmeyecek.

Aşırı düşük fiyatların, depolama tanklarının dolu olması ile birlikte devam edeceğine ilişkin işaretler var. Dünyanın en büyük bağımsız depolama şirketi Royal Vopak NV, neredeyse tüm kapasitesinin dolu olduğunu açıklarken, Clarkson Platou, denizde saklamanın (petrol tankerlerinde) daha önce görülmemiş hızda arttığını kaydetti. Geleneksel petrol boğalarından Pierre Andurand, ham petrolün tekrar sıfır seviyesinin altına düşebileceği uyarısında bulundu ve piyasada işlem yapmanın tehlikeli olduğunu kaydetti.

Petroldeki sert düşüş, dünyanın en büyük ham petrol izleme aracı olan Birleşik Devletler Petrol Fonu'nu da risk altına soktu. Fon, son günlerdeki kargaşa ortamında, varlıklarını daha uzun vadeli petrol kontratlarına çevirmekte oldukça zorlandı.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Enerji piyasası bütün olarak bıçak sırtında, zira Mayıs vadeli WTI kontratının son dönemde karşı karşıya kaldığı durum tüm diğer kontratlara da yayılmış durumda," dedi ve "ABD Petrol Fonu'nun varlığı da soru işareti ve depolama ya da talebin ne zaman iyileşeceği sorularına henüz yanıt yok" değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 24 düştükten sonra yüzde 12 gerileyerek, Londra saati ile 07:27'de varil başına 17.10 dolara indi. Kontrat 15.98 dolara kadar inerek Haziran 1999'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Haziran vadeli WTI, Nymex piyasasında yüzde 4.4 düşerek varil başına 11.06 dolara indi. Kontrat Salı günü bir ara 6.50 dolara kadar indi ve işlemler volatiliteyi yönetebilmek için üç kez durduruldu.

(11:45'te güncellendi)