Advertisement

Dünyadaki en büyüklerden bir tanesi olan İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticaret anlaşması göz ardı edilebilecek büyüklükteki bir miktar yüzünden sonuçlanmayabilir.

Kıdemli bir AB diplomatının aktardıklarına göre, anlaşmaya varılması için belirlenen son tarih yaklaşırken iki taraf 31 Aralıkta’ki geçiş süreci bittikten sonra AB botlarının İngiltere sularında avlanırken ne gibi haklara sahip olacağını tartışıyor.

AB konuyu bir anlaşmayla daha geniş bir ticaret anlaşmasının ön koşulu olarak belirledi. Bir anlaşmaya varılamaması durumunda sadece sektörler gümrük vergileri ve kotalarla mücadele etmek zorunda kalmaz, aynı zamanda AB ve en yakın müttefiki arasındaki dış politika ve güvenlik ilişkileri bozulabilir ve finanstan hacavılığa birçok sektör üzerinde domino etkisi oluşabilir.

AB tarafından İngiltere kara sularında yakalanan balıkların değeri olan yıllık 650 milyon euro yıllık yarım trilyon dolarlık ticaret ile karşılaştırıldığında önemsiz bir miktar olarak gözüküyor. Öte yandna ise İngiltere tarafından AB sularında yakalanan balıkların değeri ise 150 milyon euro.

Fakat balıkçılık sektörü AB’nin ve İngiltere’nin ekonomileri içerisinde çok küçük bir yer kaplasa da, Fransa, Belçika, Hollanda ve Danimarka gibi ülkeler için bu konu siyasi olarak büyük önem taşıyor.