Advertisement

İngiltere Başbakanı Boris Johnson “İngiltere'nin potansiyelini ortaya çıkarmak” istiyor ancak bunun için önce dünyanın geri kalanıyla arasındaki farkı kapatmalı.

Bloomberg Economics tarafından yapılan bir araştırmaya göre Brexit'in maliyeti şu ana kadar 130 milyar sterlini (170 milyar dolar) buldu ve yıl sonuna kadar 70 milyar dolar daha artması bekleniyor.

Bloomberg Economics tarafından yapılan analizler geçen yıllarda küresel büyümenin de yavaşlamasına karşın, İngiltere yine de daha kötü performans gösterdiğini işaret ediyor. G – 7 ülkeleri ile arasında güçlü bir tarihi korelasyon bulunmasına rağmen İngiltere, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının oylanmasından bu yana ayrışıyor. İngiltere ekonomisi bugün, ayrışma yaşanmasaydı sahip olacağı ekonomik büyüklüğün yüzde 3 daha azına sahip.

İngiltere Johnson'ın kesin seçin zaferinin ardından bu ayın sonunda AB'den ayrılmaya hazırlanıyor. Ancak 2016'dan bu yana yaşanan belirsizliğin bir maliyeti oldu. Özellikle işletme yatırımları zayıf kalırken yıllık ekonomik büyüme yüzde 2'den yüzde 1'e indi.

Bloomberg Economics İngiltere ekonomisti Dan Hanson, belirsizliğin şirketler ve tüketiciler üzerindeki etkisinin sürmesiyle birlikte Brexit'in 2020'nin sonuna kadar toplam maliyetinin 200 milyar sterlini bulacağını söylüyor.

Johnson'ın geçen yılın sonunda AB ile anlaşmasının ani bir anlaşmasız Brexit riskini ortadan kaldırmasına karşın yeni ticaret düzenlemelerini müzakere etmesi gerekiyor.