Advertisement

Brezilya ekonomisi artan faizler ve yüksek enflasyon sonrasında resesyona girerek üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 daralırken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 büyüme kaydetti.

Brezilya’da işsizlik yüzde 12 civarında bulunurken enfasyon beş yılın zirvesinde seyrediyor. Brezilya Merkez Bankası ise sert bir sıkı para politikası izliyor. Birçok ülke salgın sonrasında güçlü bir büyüme yaşarken Brezilya ekonomisi karantina önlemlerinin kaldırılmasına rağmen daralma kaydetti.

Ekonominin daralmasının ana sebebi olarak küresel tedarik krizi ve artan emtia fiyatları gösteriliyor. Yatırımcılar ise gelecek hafta yapılacak merkez bankası toplantısında 150 baz puanlık bir faiz artırım kararı alınmasını bekliyorlar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri geçen hafta gerileme kaydetti.

TCMB verilerine göre brüt rezervler 26 Kasım haftasında 126,4 milyar dolar düzeyine geriledi. 19 Kasım haftasında brüt rezervler 128 milyar doları aşmıştı.

26 Kasım haftasında net rezerv 24,7 milyar olarak kaydedildi. Toplam swap miktarı ise 60,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakamların ardından swap hariç net rezerv eksi 36,2 milyar dolara çıktı. 19 Kasım haftasında bu rakam eksi 35,3 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Yabancı yatırımcı beş haftanın ardından ilk defa borsada net satıcı oldu. Geçen hafta 65 milyon dolarlık hisse satan yabancı yatırımcı, 105 milyon dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi.

Yabancıların hisse senedi alımı 12 Kasım haftasında 479 milyon dolar ile bir yılın zirvesine tırmanmış, takip eden haftada ise 384 milyon dolara gerilemişti.

Yabancıların, swap piyasalarında TL varlıklarını satma eğilimi geçen hafta da devam etti. Merkez Bankası ve BDDK verilerinden yapılan hesaplamaya göre yabancıların Türk bankaları ile yaptığı TL swap miktarı geçen hafta 4,9 milyar dolara geriledi.

19 Mart haftasında yabancıların swap pozisyonu 24 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.