Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bloomberg HT yayınına konuk olan eski DTÖ Müzakerecisi Şahin Yaman, Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçmek için hazırlık yapmaya başlaması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yaman, Brezilya ile Arjantin’in ortak para birimi kurma girişimlerinin 1980’li yıllardaki hiper enflasyon dönemlerine kadar geriye gittiğini belirtti. Yaman, Brezilya ve Arjantin’in para ve dış ticaret sistemi itibariyle birlikte hareket ettiklerini söyledi.

“Dünya ekonomik sisteminde tektonik bir kayma var” diyen Yaman, Brezilya ile Arjantin’in ortak para birimi kurma girişimlerinin, adil olmayan küresel finans sistemine bir itiraz olduğunu söyledi.

Brezilya ile Arjantin’in küresel ekonomideki daralmada ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini belirten Yaman, bu iki ülkenin Latin Amerika’da lider rolü oynamak istediklerini vurguladı.

Brezilya ve Arjantin’in ortak para birimine geçme konusunda ne kadar hazır olduğunu değerlendiren Yaman, “Optimum para alanı olmadığı için para sistemini kurmaları şu an mümkün değil. Emek sermaye hareketleriyle, para ve maliye politikalarını çok kısa sürede uyumlaştıramayacağından dolayı bu mümkün değil.” ifadelerini kullandı.