Advertisement
HABERLER ABONE OL

Otomotiv Zirvesi 2023’ün bu haftaki konuğu Brisa Pazarlama ve Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Evren Güzel oldu.

Güzel “2022 otomotiv sektörü için oldukça zorlu geçen ve dalgalı bir seyir izledi diyebiliriz. Genel sonuçlara baktığımızda dünyada otomobil ve hafif ticari araçların geçtiğimiz sene oldukça yatay gittiğini ve herhangi bir büyüme göstermediğini görüyoruz. Fakat Türkiye’ye gelince çok daha farklı bir gelişmeyle karşı karşıya kaldık. Türkiye’de otomotiv ve hafif ticari araçlar yüzde 6,6’lık büyüme kaydetti. Bunun lastik sektörüne sirayeti de aynı şekilde oldu. Dünyada lastik sektörü yüzde 1’lerde bir seyir izlerken datalar Türkiye’de yüzde 3,5-4’lere varan bir büyümeye işaret ediyor” dedi.

Güzel “2022’nin ilk çeyreği ile son çeyreği arasında çok fark vardı. Şu anda Lassa ürünlerimizi 88’i aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. 25’e yakın ülkede de pazar payımızı ciddi şekilde artırarak devam ettik. 2022 genel olarak her türlü zorluğa rağmen sektör için çok pozitif kapanan bir sene oldu. 2023’te sadece Türkiye’de değil, küresel anlamda da zorlu bir sene bizi bekliyor. Şu ana kadar pozitif bir seyir izledi pazar. Brisa olarak kendimizi bir mobilite oyuncusu olarak konumlandırıyoruz. Bu anlamda 2023 bu dönüşümün güzel bir kavşağı olarak önemli bir yer teşkil ediyor” dedi.

Bir teknoloji devrimi ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Güzel “Ekosistemde çok büyük bir dönüşüm bekleniyor. Brisa olarak mobilite dönüşümü içerisinde 2022’de çok büyük adım attık. Arvento’yu satın aldık. Arvento’nun şu anda 56 bin kayıtlı filo müşterisi var ve bu müşterilerin çok önemli kayıtlı dataları var. Data üzerinden çok büyük değer yaratabiliriz” dedi.