Advertisement

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Ülkemizi ’de etkileyen Covid-19 salgını ile ülkemiz sosyal ve ekonomik açıdan büyük bir sınavdan geçmektedir. Başta sağlık sektörü olmak üzere turizmden lojistiğe, gıdadan demir-çelik ve tekstile, üretim yapan tüm sektörlere olumsuz etkileri olmuştur.

Bu süreci Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve ilgili Bakanlıklarımızın çok iyi yürüttüğünü düşünüyorum. Güçlü sağlık sistemimiz, fedakâr sağlık çalışanlarımız içinde bulunduğumuz durumu başarılı bir şekilde yönetmekte ve sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın gücünü tüm dünyaya göstermiş bulunmaktayız.

Süreci İlimiz için değerlendirirsek; Balıkesir ili, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’yi doyuran iller anlamında ön sıralardadır. Dolayısıyla bu yaşadığımız en son krizde de tarım ve hayvancılığın gıda sektörünün ön plana çıktığını düşünürsek, burada çok büyük sıkıntılar yok. Ancak tedarik zincirinin bozulmasından kaynaklanan sıkıntılar var.

Hükümetimizin SGK konusunda yapmış olduğu destekleri (kısa çalışma ödeneği vergi iadelerinin tahsili ama ödemelerinin ertelenmesi ) olumlu karşılamaktayız. Elbette hepimiz çok daha fazla şeyleri arzu ediyoruz ama bunlar zaman içerisinde de iyileştirilebilir gibi pozitif bir görüş içerisindeyiz. Ancak burada belirtmek istediğimiz şey; krediye ulaşmak noktasında bütün Türkiye’deki sanayicilerimizin ciddi sıkıntısı olduğudur. Kredi Garanti Fonu limitlerimiz birebir arttı, ama yararlanma noktasına geldiğimizde arttırılan limitlerin çok az bir kısmını kullanabilir durumda. Dolayısıyla bu bütün sektörlerde, kobi ve küçük ölçekli firmalarda sıkıntıya sebep olmakta. Bu dinamizmi kaybetmemek için SGK primlerinin ötelenmesi ve vergi ödemelerinin ötelenmesi konusunda hükümetimizin aldığı kararlar çok pozitif gelişmelerdir. Arttırılan KGF limitlerinin yarısının sanayicimize verilmesi, sıkıntıları büyük ölçüde azaltacak, Türkiye önümüzdeki dönemlerde dünya ticaretinde olan gelişmelerden dolayı çok pozitif ayrılacaktır.

Alınan tedbirler televizyonda, yerel basında, görsel basında deklare edildiği zaman insanlar doğal olarak hemen ertesi gün tedbirlere ulaşmak istiyorlar. Fakat bunun alt yapısının oluşturulması elbette bir süreç alacaktır, biz o süreci geride bıraktık. Şimdi devletin sağladığı bu imkânlardan sanayicilerimiz yavaş yavaş istifade etmeye başlamıştır.

Toplumsal ve ekonomik anlamda normalleşme sürecinin erken olduğunu, biraz daha bu sıkılaştırılmış tedbirlerin devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz, çünkü biz diğer Avrupa ülkelerinden, Uzak Doğu ülkelerinden daha şanslı bir konumdayız. Korona virüs ile ilgili problemler çok başarılı bir şekilde Sağlık Bakanlığımız tarafından ve kamu idaresi tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla gevşemeye tahammül verecek bir ihtimali ortadan kaldırmak için sıkı tedbirlerin biraz daha devam etmesi gerektiği kanısındayız.

Ülkemiz gerek dış ülkelere yardımları gerek başlattığı milli dayanışma kampanyası ile gücünü bir kez daha ortaya koymuştur. Dileğimiz, en kısa zamanda bu salgından çok daha fazla can kaybı vermeden, ekonomik ve sosyal olarak da sağlıklı bir şekilde çıkabilmektir.

Hasan Ali EĞİNLİOĞLU

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı