Advertisement

JPMorgan Chase & Co. Ekonomistleri ilk çeyreğe ilişkin yıllıklandırılmış büyüme beklentilerini yüzde 2'den yüzde 2.5'e yükseltti. Goldman Sachs de net ticaretten büyümeye pozitif katkı beklediklerini, bu nedenle büyüme beklentilerini yüzde 1.7'den yüzde 2.1'e yükselttiklerini bildirdi. 

ABD'de dış ticaret açığı Şubat ayında 8 ayın en büyük daralmasını kaydetmişti ve 51.1 milyar dolardan 49.4 milyar dolara gerilemişti. İhracat yüzde 1.1, ithalat yüzde 0.2 arttı, bu da net ihracatın 2019'un ilk döneminde GSYH'ye pozitif katkı yapacağına işaret ediyor.

ING Groep Ekonomisti bir raporunda ticaret rakamlarından yola çıkarak yüzde 2.5'lik büyümenin ulaşılabilir olduğunu bildirdi. 

ABD ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2.2 büyüme kaydetmişti. Bloomberg anketine göre büyümenin bu yılın ilk 3 aylık döneminde de yüzde 2.2 olması bekleniyor.

High Frequency Economics'ten Jim O’Sullivan ve Capital Economics'ten Michael Pearce ticaret verisinin GSYH'ye 1 yüzde puan kadar katkı sağlayabileceğini belirtti. 

ABD Ticaret Bakanlığı büyüme verisini 26 Nisan Cuma açıklayacak.