Advertisement

Covid-19 neticesinde oluşan pandemi sürecindeki bazı çalışmalarımız şöyle:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) işletmelerimizin Temizlik Malzemesi (Kostik, Dezenfektan) bulmakta güçlük çektiklerini, Temizlik malzeme fiyatlarının da ciddi artışlar olduğunu hatırlatarak gereğinin yapılmasını istedik.

TOBB-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden; bilhassa doğal taş, madencilik ve mermercilik sektörüne yönelik Çin’e gönderilecek blok mermerlerin Antalya Portakdeniz limanında kısa süreli depolamalarda ücret istenmediği ancak mermercilik sektörünün 3 aydır depoda ürünlerinin beklediği hatırlatılarak uzun süreli depolamalarda ücret istenmemesi konusunda gerekli çalışma yapılmasını talep ettik.

İşyerlerimizin Covid-19’dan etkilenmemeleri için alacakları tedbirleri üyelerimize SMS yoluyla ve odamız web sayfasından bildirdik.

TOBB’dan; bundan önceki Nefes Kredilerinin amacına tam olarak ulaşılamadığı belirtilerek; verilen Nefes Kredilerinin nefes alacak işletmelere değil, banka müdürlerinin bildiği krediyi sorunsuz geri ödeyecek işletmelere verildiğine dair geniş bir kanaatin mevcut olduğu kaydedilerek; kredinin verilmesi sürecinde daha hassas olunması gerektiğini hatırlattık.

TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na yazdığımız yazı ile Covid-19’un işletmelerimiz üzerindeki etkisini azaltabilmek adına aşağıdaki önerilerde bulunduk:

-Yurt dışı giriş ve çıkışlar tamamen kapatılmalı,

-Süreç bitimine kadar ülkede karantina uygulanmalı,

-İşyeri kiraları dondurulmalı ve/veya belirli oranlarda indirilmek sureti ile faizsiz ötelenmeli,

-İletişim, elektrik, su, doğalgaz vb. kredi ödemeleri sürecin bitimine kadar faizsiz ötelenmeli, süreç sonunda da imkânı olmayanlara uygun kredilendirme imkanı tanınmalı.

Karantina süreci boyunca vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için;

-Bütçeden siyasi partilere ödenecek 2020 devlet destekleri,

-Bakan ve milletvekilleri başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların maaşları,

-İŞKUR tarafından işçilere ödenmesi düşünülen kısa çalışma ödenekleri ortak bir havuzda toplanarak fon oluşturulmalıdır.

-Oluşturulacak bu fondan 18 yaşını bitirmiş her vatandaşımıza 1.000.- TL ödenmek sureti ile sürecin atlatılmasına katkı sağlanmalıdır.

İşverenlerimize “Çalışanını işten çıkarma, istihdamını koru. Bunun için kaynak Kısa Çalışma Ödeneğinde” çağrısında bulunduk.

Covid-19 sebebi ile yaşanan finans sorunlarına bir nebze katkıda bulunabilmek adına ilimiz banka müdürleri ile bir araya gelerek üyelerimizden gelen şikâyetleri ve taleplerimizi aktardık.

Yurt içindeki ulaşımın izne bağlanması sebebi ile sürekli ulaşım sağlaması gereken işletmelerimize yönelik seyahat iznini kolaylaştırıcı yazılar vermek sureti ile işletmelerimize yardımcı olduk.

TOBB’dan; İşyerinde Covid-19 nedeniyle bir çalışanın ölümünün iş kazası sayılmadan İş Hastalıkları arasında yer alması konusunda talebimizi ilettik.

TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu; 365 Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ile telekonferans sistemi ile görüşme yaptı. Bu görüşmede; Türkiye Halk Bankası’nın esnafa verdiği 25 bin TL’lik krediden Odamız üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanması için talebimizi ilettik.

TOBB’dan hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelere Kredi Garanti Fonu kefaletinden faydalandırılması için talepte bulunduk.

TOBB’dan kerestecilik sektörünün de mücbir sebep içerisinde yer alması gerektiği konusundaki talebimizi ilettik.

TOBB’a yazdığımız yazıda; Burdur il ekonomisinin önemli kısmını doğal taş madencilik ve mermercilik sektörünün oluşturduğunu belirterek; ürünlerimizin ağırlıklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkeye ihraç edildiğini bildirdik.

Ayrıca; Covid-19 virüsünün başladığı 11.03.2020 tarihinden bu yana üyelerimizi bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak adına Mart ayı içerisinde 48.478, Nisan ayı içerisinde ise toplam 76.413 SMS metni ile üyelerimizi bilgilendirdik.

Bunların yanı sıra; İl Pandemi Koordinasyon Kurulu Toplantısına çevrimiçi metotla katılım sağlayarak, kendi açımızdan bilgilendirmede bulunup, taleplerimizi ilettik.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının (BAKA) uzaktan erişimle düzenlediği Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına katılarak, Odamızın görüşlerini dile getirdik.

Devletimiz ve TOBB tarafından alınan ve hayata geçirilen karar, kredi, destek ve uygulamalar hakkında üyelerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Yıllardır söylediğimiz KOSGEB’in desteklerinden olan “İş Birliği-Güç Birliği” Projelerine önem verilmelidir. Zaten yetersiz olan işletme sermayeleri bu süreçte daha da azalmıştır. Bu süreçte işletmelerimiz güçlerini birleştirmek sureti ile daha kazançlı çıkmayı hedeflemelidir. Sermayesini koruyamayan ve yetersiz sermayeli işletmelerin gelecekte var olma şansları gün geçtikçe düşmektedir.

Bizler bu dönemde elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk. Bunlardan dolayı işletme sahiplerinden ve çalışanlarından sabırlı olmalarını ve dayanışma içerisinde bulunmalarını istiyor, sürecin sonrasındaki ekonomik hayatlarının planlamalarını yapmalarını öneriyoruz. Gerek üst birliğimiz TOBB kanalıyla ve gerekse Devletimiz vesilesiyle işletmelerimizin bu dönemde en az etkilenmesi için gereken adımlar atıldı. Süreç içerisinde gerek olursa yeni ekonomik tedbirlerin de hayata geçirileceğini öngörmekteyiz.

Bu süreçte Avrupa’daki çoğu ülkelerde ve ABD’nin çoğu eyaletinde sağlık hizmetlerinin ücretli ve yetersiz olduğunu gördük. Ülkemizde ise her vatandaşımız sağlık hizmetlerinden ücretsiz ve etkin olarak faydalandı.

Pandemi sürecinde taleplerimizi karşılayan ve taleplerimizin çözümü için İlgili Bakanlıklarla iletişim halinde olan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz.

Yusuf KEYİK

Burdur TSO