Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney küresel finans sisteminin revizyonu için radikal bir öneride bulundu ve doların yerine er ya da geç Libra benzeri bir sanal paranın geçmesi gerektiğini söyledi.

Birkaç ay sonra görevini bırakacak olan Carney, geniş kapsamlı bir değişim sırasında uluslararası ekonomi için vizyonunu açıkladı. Ticaret savaşları ve kur savaşı tehdidi büyümeyi olumsuz etkilerken ve çok taraflı işbirliğini altüst ederken, merkez bankaları, enflasyonu canlandırma çabaları dahilinde düşük faiz tuzağına takılmış durumda.

Carney, "Artan ekonomik politika belirsizliği, artan korumacılık ve negatif şokların sınırlı politika alanından dolayı yeterince giderilememesi küresel ekonomide dezenflasyonist eğilimi güçlendiriyor," dedi ve "Ardından ne yapılmalı?" diye sordu.

Fed'in Jackson Hole'daki yıllık sempozyumunda konuşan Carney, merkez bankacıların kısa dönemde durum neyse onunla uğraşmaları gerektiğini söyledi. Ancak İngiltere Merkez Bankası Başkanı, statükonun kaygısız bir şekilde kabulünün yanıltıcı olduğu ve nihayetinde dramatik adımların gerekebileceği uyarısında bulundu.

Carney'in konuşmasındaki en kritik nokta, doların küresel rezerv para olarak pozisyonuyla ilgiliydi ve BOE Başkanı, Facebook Inc.'nin oluşturmayı planladığı Libra'ya benzer bir dijital paranın daha iyi bir seçenek olacağını söyledi. Bunun, doların rezerv para statüsünün Çin'in renminbi'si gibi diğer bir ülkenin para birimi tarafından üstlenilmesine göre daha tercih edilebilir olduğunu ifade etti.