Advertisement

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte Almanya'yla ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık" açıklamasında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa'dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde AB'yle ilişkilerde daha pozitif atmosfer içinde olduklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu Maas'a Altay Tankı'nın motorunun da aralarında bulunduğu Almanya'da ihraç izni çıkmayan bazı savunma ürünlerine ilişkin listeyi sunduğunu söyledi. Maas'la basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan, Türkiye'nin, satışlara onay verilmesi yönündeki taleplerini Maas'a ilettiğini söyledi. Çavuşoğlu Biontech'in olası Türkiye yatırım konusunun ise görüşmede gündeme gelmediğini kaydetti.

"Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin derinleşmesini arzu ediyorum"


Almanya Dışişleri Bakanı Maas ise, "Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin derinleşmesini arzu ediyorum" ifadelerini kullandı.

Maas, Rusya'da gözaltına alınan muhalif Navalnıy'ın hemen serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Alman Bakan, Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transferine ilişkin de değerlendirmelerini paylaştı. Maas, "Mesut Özil Alman milli takımı açısından çok büyük başarılara imza attı. Türkiye'de başarılı olmasını arzu ediyorum." dedi.