Advertisement

MOBİSAD Başkanı Mustafa Turnacı, cep telefonunda vergi artışının olası etkilerini Bloomberg HT'de Ceren Dilekçi'ye değerlendirdi.

Bu kararla cep telefonu pazarının daralmasının kaçınılmaz olacağını belirten Turnacı 2018'de seçim iklimi, kurlarda dalgalanmaya bağlı fiyat artışları ve taksit sınırlama kararının sektörde ciddi daralmaya neden olduğunu, cirolarda yüzde 40'a varan daralmalar yaşandığını hatırlattı.

"KAYGILANDIRICI"

Yeni alınan ÖTV kararının bütün sektör paydaşlarını kaygılandırdığını belirten Turnacı "Zaten daralmayla mücadele eden sektörde bu fiyat artışı bizleri açıkçası tedirgin etti" dedi.

Önceki yıllara bakılınca ortalama 12 milyon civarında cep telefonu satılırken bu rakamın geçen sene 10 milyon civarına düştüğünü belirten Turnacı "Biz pazar daralmasının bir kısmını yurt dışına kaydettik. Yolcu beraberinde gelen cihazların çoğalması, kayıt dışılığın fazlalaşması gibi nedenlerle pazar payımızı dışarıya kaçırdık" diye konuştu.

Turnacı cep telefonunda vergi artışı acil olarak sektörün diğer sorunlarına değinilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cep telefonlarından alınan özel tüketim vergisinde dün değişikliğe gidildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, vergi matrahı 640 TL ile bin 500 TL arasında olanlarda yüzde 40’a, matrahı 1500 TL’yi aşanlarda yüzde 50’ye çıkartıldı.