Advertisement

Çeyrek altın, Dolar/TL ’nin 10,20’nin üzerine çıkması ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişin sürmesiyle 1.000 TL’nin üzerini gördü.

Gram altın, dolar/TL’nin cuma günü 10 seviyesine ulaşması ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle beraber 600 TL’nin üzerini görmüştü. Gram altın, dolar/TL’nin yeni haftada da rekor tazelemesi ve küresel altın fiyatlarındaki yüksek seyirle salı günü 617 TL’ye kadar tırmandı.

ABD enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesi ve Fed’in yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerden destek bulan ons altın, 1.865 dolara kadar tırmandıktan sonra geçen haftayı yüzde 2,5’ten fazla yükselişle 1.870 dolar civarında kapatmıştı.

Değerli metal yeni haftaya düşüşle 1.857 dolar civarında başladıktan sonra hafif bir yükselişle salı günü 1.873 dolar civarında işlem görüyor.

Dolar/TL rekor tazeledi

Dolar/TL’de psikolojik 10 seviyesinin aşılmasının ardından yükseliş sürüyor. Çoğu gelişen ülke para biriminin dolara karşı pozitif seyrettiği sabah saatlerinde lira dolara karşı yüzde 2’ye değer kaybederek negatif ayrışıyor.

Saat 14:23 itibarıyla dolar/TL gün içinde yüzde 1,82 yükselişle 10,2466’dan alıcı buldu. Dünyada yüksek gelen ABD enflasyonu sonrası Fed’in parasal sıkılaştırmada dozu artıracağı beklentisi doları güçlendirirken yurtiçinde yoğun dış borç takvimi dolara olan talebi artıran faktörler arasında yer alıyor.

Türk şirketleri ve Hazine yılın son iki ayında 13 milyar dolar dış borç ödemesi yapacak. Bu rakamın 8 milyar doları kasım ayında ödenirken kasımda ödenecek dış borç önümüzdeki 10 ayın en yükseği olarak dikkat çekiyor.