Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nin üst poziyonlarına atamalarda zor kısım geride kalmış olsa da Ursula von der Leyen ve Christine Lagarde’ın Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın başına gelmeden  hala bir takım bürokratik çemberleri atlamaları gerekiyor.

Ursula Von der Leyen

15 Temmuz haftası (Yüksek olasılıkla 16 Temmuz Salı günü): Avrupa Parlamentosu Fransa Strasborug’ta Von der Leyen’in komisyon başkanlığı oylanacak. Belirlenmiş kişinin komisyon başkanlığı mutlak çoğunlukla seçilecek.

31 Ekim haftası (Yüksek olasılıkla 22 Temmuz Salı günü): Avrupa Parlamentosu temsilcilerin tamamının oylamasını gerçekleştirecek.

Christine Lagarde

9 Temmuz: Brüksel’de gerçekleşen buluşmada, Euro bölgesi Maliye Bakanı Lagarde’ın adaylığını AMB Başkanlığı’nı resmi olarak önerecek. Ardından Avrupa Parlamentosu ve AMB Yönetim Konseyi istişare yapacak fakat çıkan karar bağlayıcı nitelikte olmayacak.

Bu aşama tamamlandıktan sonra, liderler tarafından adaylık onaylanacak ve bir sonrali zirve 17-18 Ekim’de gerçekleşecek.

Charles Michael, halihazırda Avrupa Konseyi Başkanı olarak seçildi. Onun dönemi, 1 Ekim’de başlayack ve bir kez yenilenebilir olmak üzere iki buçuk yıl sürecek.

 

 

 

.