Advertisement

Konuya yakın kaynaklara göre Çinli liderler, küresel koronavirüs pandemisinden kaynaklanan belirsizlik nedeniyle bu yıl ekonomik büyüme için sayısal bir hedef belirlememe seçeneğini değerlendiriyor.

Bunun yerine bu ay sonunda gerçekleştirilecek Ulusal Halk Kongresi'nde GSYİH hedefi için bir tanımlama açıklanabilir. Geçen yıl hedef yüzde 6 ile yüzde 6.5 arasında idi. Ancak kaynaklar hedefin nasıl karakterize edileceğiyle ilgili son kararın verilmediğini belirtti.

Hükümetin genellikle GSYİH hedefini içeren çalışma raporu, çoğunlukla konferans öncesinde birçok kez revize edilir.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, Çin2deki salgın kaynaklı kapanmaların küresel talepteki düşüşle birleşmesinin etkisiyle, Mao sonrası dönemin en kötü ekonomik performansına hazırlanıyor. Bu durum yönetimi rahatsız edici derecede düşük ya da gerçekçi olmayan ölçüde yüksek bir büyüme hedefi belirlemeye veya tamamen atlamaya itiyor.

Böyle bir hamlenin yapılması durumunda politika yapıcılar, istihdam istikrarlı olduğu sürece, belli bir büyüme hedefini tutturmak için büyük bir teşvik verme yükümlülüğünden kurtulur.

Çin'in kredi genişleme politikaları, vergi muafiyetleri ve ek harcama planları açıklamış olmasına rağmen çabalar hala hedefli ve diğer büyük ekonomilere kıyasla daha ılımlı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre Çin büyümesi bu yıl yüzde 1.8'e düşebilir. Çinli liderler en azından yirmi yıldır ilk kez sayısal bir büyüme hedefi telaffuz etmeyebilirler.