Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çinli yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump’ın 15 Aralık’ta devreye gireceğini belirttiği tarifleri meyvelerini almanın son derece yakın olduğu konusunda iki tarafın da ısrarcı olduğu birinci faz ticaret anlaşması müzakerelerine zaman vermek için erteleneceğini öngörüyor.

Neredeyse her gün iletişim halinde olan taraflar halihazırda uygulanan tarifeleri geri alacak anlaşmaya bir adım daha yaklaştı. Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların aktarımına göre,odak noktası tarifeleri kaldırmak veya geri almak yerine,  geçerli olan tarifelerin azaltımı üzerinde oldu.

Trump yönetimi şu ana kadar, Çin’den ithal oyuncaklar ve akıllı telefonlar gibi ürünleri de içeren 160 milyar dolarlık ürün için 15 Aralık’tan itibaren geçerli olacağı belirtilen tarifeleri ertelemeye gönüllülükleri üzerine net bir sinyal göndermedi.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, Salı günü geç saatlerde, “Bu Başkan’ın kararı. Ben mükemmel bir anlaşma imzalanması ya da tarifelerin devreye sokulması dışında bir şey yapılacağına dair bir belirti görmedim” dedi.

Navarro’nun bu açıklaması, ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue’nün “Yeni tarife halkasıbın bir kısmının geri çekileceğine inanıyorum” açıklamasının ardından geldi.  Görüşmelere yakın kaynaklar tarafından edinilen bilgilere göre,  Trump’ın Perşembe günü potansiyel bir erteleme üzerine görüşmeler devam ederken ticaret heyetiyle buluşacağı bildirildi.

ABD, 20 aydır devam eden ticaret savaşında önce 250 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 25, daha sonra, 110 milyar dolarlık Çin ürününe  yüzde 15 ek gümrük vergisi eklemişti. Görüşmeler bu vergilerin müzakelerin devamlılığı ve gerginliğin azalması için birinci faz ticaret anlaşması kapsamında yarıya kadar düşürülmesine odaklanıyor.

WSJ: ABD ve Çin tarifeleri ertelemek için zemin hazırlıyor 

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, ABD ve Çin, 15 Aralık’ta devreye girmesi planlanan ABD tarifelerini ertelemek üzere adımlar atıyorlar.

Gazeteye göre, dünyanın en büyük iki ekonomisinin müzakerecileri, Trump yönetiminin 160 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacağı belirtilen yüzde 15 tarifeyi kaldırabilmeleri için "zemin hazırlıyor".