Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya Borsaları Çin’deki ekonomik hareketliliğin yavaşlaması ve Pekin’in özel sektöre getirdiği yeni düzenlemeler sonrasında salı günü düşüş kaydetti.

Çin’de hisse piyasaları düşerken ülkede hizmet sektörü de delta varyansının etkisini artırmasıyla geçen yılın Mart ayından bu yana ilk defa daralma yaşadı. Hong Kong borsası ise Çin’in video oyun şirketlerine getirdiği sınırlamalar sonrasında teknoloji şirketlerinde yaşanan düşüşle geriledi.

Çin’de Ağustos ayı için hizmet PMI 47,5 olarak gerçekleşerek 2020’nin Mart ayından bu yana ilk defa 50’nin altına inerken piyasanın beklentisi endeksin 52 olacağı yönündeydi. Çin’de imalat PMI ise beklentilerle paralel bir şekilde 50,1 olarak gerçekleşti.

Japon Topix Endeksi yüzde 0,3 düşüş kaydederken Güney Kore Kospi Endeksi yatay bir seyir izledi. Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1,6 düşerken Çin ŞAngay Bileşik Endeksi yüzde 0,8 geriledi.

Çin'de oyun sektörüne yeni kısıtlama

Çin'in ilgili regülatörleri, reşit olmayan çocukların oynayabileceği saat sayısını sınırlamak da dahil olmak üzere, ülkenin oyun endüstrisi üzerinde yeni bir dizi sıkı düzenleme duyurdu.

Xinhua'nın haberine göre çevrimiçi oyun sağlayıcıları reşit olmayanlara yalnızca Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri bir saat hizmet sunabilecek. Ayrıca tatillerde de günde sadece bir saat oynamaya izin olacak. Yeni kuralların çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığını koruma amacıyla getirildiği belirtildi.

Yeni kurallar, ülkedeki teknoloji şirketlerine yönelik Çin hükümetinin baskı politikasının yeni parçası olarak dikkat çekti. Çin'in en büyük oyun şirketi Tencent Holdings Ltd., benzer kısıtlamaları uygulamaya geçirmişti.