Advertisement

Çin'de finansal regülatörler dünyanın en büyük ikinci tahvil piyasasında yatırımcı güvenini yeniden sağlamak için temerrütlere daha şeffaf ve adil muamele edilmesi çağrısında bulunuyor.

Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) internet sitesinde yer alan bilgilere göre merkez bankası, menkul kıymetler düzenleyici kurumu, yüksek mahkeme ve diğer organlardan kıdemli yetkililer tarafından Salı günü Pekin'de gerçekleştirilen bir seminerde tahvil temerrütleriyle ilgili mahkemeye taşınmış anlaşmazlıklar tartışıldı.

PBOC Başkan Yardımcısı Liu Guoqiang, tahvil temerrütlerine yaklaşım mekanizmasının iyileştirilmesinin finansal risklerin önlenmesi ve çözümünde esas teşkil ettiğini, ve piyasa bazlı ve hukuka saygılı bir yöntemle yapılması gerektiğini belirtti.

Resmi yayın Financial News'in Çarşamba günkü haberine göre merkez bankasında finansal piyasalardan sorumlu kıdemli bir yetkili olan Zou Lan aynı toplantıda geri ödeyememe durumlarına yönelik olarak daha etkin çözüm çağrısında bulundu.

Çin anakarasında bu yılki tahvil temerrütleri, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre 130 milyar yuanı aşarak geçen yılki 122 milyar yuanlık tutarı geride bıraktı.

Geri ödemeye ilişkin aksamalar dalgası yavaşlayan büyümenin etkisiyle refinansman riskleri ve hükümetin finansal piyasaların istikrarını koruma kabiliyetiyle ilgili endişeleri artırıyor.

Liu, temerrüt anlaşmazlıkları giderilirken tüm yatırımcıların eşit muamele görmesi gerektiğine dikkat çekti. Çin'de borçluların yükümlülüğünü yerine getirememesinin ardından ödemeleri el altından yapması nadir görülen bir durum değil. Kurumsal kreditörlere göre perakende yatırımcılara öncelik verilmesi ya da anakara tahvil borçları yerine offshore yükümlülüklerin yerine getirilmesi gibi şeffaf olmayan uygulamalar bulunuyor.

Analistleri endişelendiren bir diğer konu ise ödemelerin kaçırılması durumunda tarihin uzatılması için kreditörlerle müzakerelerin özel görüşmeler yoluyla yapılması eğilimi.