Advertisement

Çin'de üretici fiyatları deflasyonu Mayıs ayında güçlendi ve tüketici fiyatları artışı yavaşladı. Bu durum, ilk çeyrekteki koronavirüs kaynaklı ekonomik gerilemeden sonra toparlanmaya ilişkin belirsizliğin sürdürdüğünü işaret ediyor.

Ulusal İstatistik Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, üretici fiyatları endeksi, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 3.1 düştükten sonra Mayıs ayında yüzde 3.7'lik bir düşüş gerçekleştirdi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 3.3 gerilemesi bekleniyordu. Tüketici fiyatları endeksi ise Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.4 yükseldi. Nisan ayında yüzde 3.3 yükselen bu verinin, Bloomberg anketine göre, Mayıs ayında yüzde 2.7'lik bir artış göstermesi öngörülüyordu.

Üretici fiyatları deflasyonundaki derinleşme ve tüketici enflasyonunundaki düşüş, ikisi birlikte, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde talepteki zayıflığın sürdüğünü işaret ediyor. Bu durum, hükümetin ülke içinde tüketimi artırmaya ve ihracat odaklı firmaları iç piyasadaki potansiyeli kullanmaya teşvik etmeye yönelik son dönemdeki çabalarına rağmen gerçekleşti.

Üretici fiyatları deflasyonu yaklaşık dört yılın en düşük seviyesine indi ve bu şirket kârlılığı, yatırımlar ve istihdam için olumsuz bir gelişme.

Hong Kong'da Australia & New Zealand Banking Group baş Çin ekonomisti Raymond Yeung, "Çin'in üretim açığı negatif kalmaya devam ediyor. Üretici fiyatlarının pozitife dönmesi zaman alacak" dedi.

Çin'de tüketici enflasyonu son dört aydır zayıflıyor. Ülkenin TÜFE sepetinde temel bir kalem olan domuz eti fiyatlarındaki artış Mayıs ayında yüzde 82'nin hafif altına yavaşladı. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon ise değişmeyerek yüzde 1.1 seviyesinde kaldı.