Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Reuters’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çinli yetkililer, Jack Ma’nın sahibi olduğu Ant Group Co. şirketine 1 milyar dolardan fazla para cezası vermeyi planlıyor.

Çin Merkez Bankası gelecek yıl ikinci çeyrekte açıklanması mümkün olan cezaya ilişkin hazırlık yapıyor. Haberde bankanın Ant Group ile ceza planı hakkında temasta olduğu bilgisi de yer aldı.

Reuters, merkez bankasının gelecek yılın ikinci çeyreğinde cezayı uygulamaya hazırladığını belirterek, düzenleyici kurumun planlar hakkında Ant ile temasa geçtiğini de sözlerine ekledi.

Gerçekleşmesi halinde Ant Group’a verilecek ceza, taşımacılık devi Didi Global’in Temmuz ayında Çin’in siber güvenlik düzenleyici kurumu tarafından 1,2 milyar dolar para cezasına çarptırılmasından beri Çinli bir internet şirketine verilen en büyük yasal ceza olacak.

Ant Group’un bağlı olduğu çatı kuruluşu Alibab Group geçtiğimiz yıl anti tekel ihlalleri nedeniyle 18 milyar yuan (2,51 milyar dolar) gibi rekor bir para cezasına çarptırılmıştı.