Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Finansal sistemi desteklemeye çalışan Çin, sisteme bir yıldan beri görülen en fazla günlük likiditeyi enjekte etti ve günlük yuan fiksingini dolar karşısında kilit önemdeki 7'den daha güçlü bir seviyede belirledi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Salı günü ters repo sözleşmeleriyle bankacılık sistemine 400 milyar yuan (57 milyar dolar) vererek Ocak 2019'dan bu yana en güçlü günlük desteği sağladı. Banka, günlük referans kuru 6.9779 ile Pazartesi günkü resmi kapanıştan daha güçlü bir seviyede belirledi.

Nomura Holdings Inc. analistlerinin notunda bugüne kadar alınan önlemlerin “parasal ve kredi genişlemesinin henüz başlangıcı” olduğu ifade edildi. Nomura analistlerine göre PBOC büyümeyi desteklemek için muhtemelen orta vadeli likidite verecek ve bankaların zorunlu karşılıklarını düşürecek.

Yatırımcıların Çin'de ve dünyaya yayılan koronavirüsün etkilerini değerlendirmesiyle birlikte Çin finans piyasaları neredeyse her varlık sınıfında sert bir darbe aldı. Merkez bankasının referans kuru beklenenden daha güçlü bir seviyede belirlemesine rağmen dolar/onshore yuan kuru Pazartesi günü 7'yi aştı. Şanghay ve Shenzhen'de yaklaşık 4 bin hisse senedinin 162'si hariç tamamı düşüş kaydederken, yüzde 90'ında kayıplar Borsalar tarafından izin verilen günlük limit kadar oldu.