Advertisement

Çin'de bir pazarla bağlantılı olarak koronavirüs vakalarının tekrar artışa geçmesinin Çin'in et ithalatını etkileyebileceği düşünülüyor.

Yaklaşık iki aydır sıkı kontroller sebebiyle yerel vaka görülmeyen Pekin'de vakaların yeniden artışa geçmesi önem arzediyor. Yerel medyaya göre koronavirüs vakalarındaki artış, Xinfadi pazarındaki ithal somonların bulunduğu kesme tahtası üzerinden yayıldı.

Reuters'ın haberine göre, Pazartesi günü Dünya Sağlık Örgütü yeni koronavirüs vakalarındaki artışın somonlardan çıkmış olduğu fikrinin birincil hipotez olmadığını bildirdi.

Bununla birlikte Çin'deki bazı eyaletler dondurulmuş et ve deniz ürünlerine yönelik denetimlerini sıklaştırma kararı aldı.

INTL FCStone Kıdemli Asya Analisti Darin Friedrichs, "Çin'in et enflasyonunu kontrol altında tutmak için ek ithalata ihtiyacı olabileceğini bildirdi. Friendrichs tarafından yazılan notta, " İthal etin ambalajlanma ve işlenme süreçlerinde artırılmış bazı güvenlik önlemlerine ihtiyaç olacaktır. Bu durumda alınacak önlemler ve tedarik zincirinde değişiklikler yapılması ev Çin için karışıklığa sebebiyet verecektir" dedi.

Koronavirüs vakalarındaki yeni artışların ithal et ile alakalı olduğu henüz teyit edilmiş olmasa dahi raporlar tüketici algısını bozmaya yetti.

CNBC