Advertisement

Korona virüsün Çin ekonomisini etkilemesiyle birlikte, kaynaklara göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin petrol talebi günlük üç milyon varil civarında düşüş kaydetti. Söz konusu miktar Çin'in toplam tüketiminin yüzde 20'sine denk geliyor.

Bu düşüş muhtemelen 2008 – 2009 küresel finans krizinden bu yana yaşanan en sert talep şoku ve 11 Eylül saldırılarından beri görülen en ani düşüş. Ancak dört ayın en düşük kapanışına yönelen fiyatlardaki düşüşü durdurmak için üretimi azaltmak üzere acil durum toplantısı gerçekleştirmeyi değerlendiren OPEC'in elini güçlendirebilir.

New York'ta “Bu petrol piyasası için tam anlamıyla bir siyah kuğu.” diyen Again Capital LLC partnerı John Kilduff, koronavirüs salgını öncesinde talep görünümü açısından bu yıl biraz ümit olduğunu belirtti. Enerji alım satım işlemlerinde 15 yıldan fazla deneyimi olan Kilduff, “OPEC+ tepki vermeli. Daha fazla üretim kısıntısı olmazsa daha fazla fiyat kaybı olacak.” dedi.

Çin 2016'da ABD'yi geçerek dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olmuştu. Dolayısıyla Çin'in petrol tüketimindeki herhangi bir değişikliğin küresel enerji piyasasında büyük bir etkisi var. Günde yaklaşık 14 milyon varil petrol tüketen Çin'in günlük tüketimi Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Japonya ve Güney Kore'nin toplam ihtiyacına denk geliyor.

Küresel gösterge Brent petrolün fiyatı, finans piyasalarının Çin'deki sağlık krizinin çapını ilk fark ettiği 20 Ocak'tan bu yana yüzde 10'dan fazla düştü. Nisan kontratı Pazartesi günkü Asya işlemlerinde kayıplarını sürdürdü, yüzde 0.4 düşüşle varili 56.40 dolardan işlem gördü.