Advertisement

Çin, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Şanghay ve Londra Borsaları arasındaki bağlantıyı geçici olarak durdurdu.

Londra-Şanghay Borsa Bağlantı programının askıya alınmasına yönelik hareket, görüşmelerin gizli olmasından dolayı istimini vermeyen bu kaynaklara göre, siyasi gelişmelerden dolayı atıldı ve bağlantının yeniden devreye ne zaman alınacağına ilişkin bir tarih verilmedi. Çin menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ve Şanghay Borsası, Bloomberg'in konu hakkında açıklama taleplerine yanıt vermedi. Hattın askıya alınması haberi daha önce Reuters tarafından verilmişti.

Londra-Şanghay bağlantı hattı, borsalardan birinde kote olmuş bir şirketin diğerinde hisse arzı yapmasına olanak tanımak için kurulmuştu. Bağlantı anlaşması kısmen Eylül 2015'ten beri faaliyetteydi, ancak hattın Londra ucu geçen yılın Haziran ayında açıldı ve sadece birkaç şirket bu uygulamaya ilgi gösterdi. Zaman dilimlerinin farklı olması ve kural farklılıkları, anakara Çin ve Hong Kong arasındaki bağlantıya benzer bir hattın kurulmasını zorlaştırıyor.

Kaynaklar, İngiltere'nin Hong Kong'daki demokrasi yanlısı gösteriler sırasındaki tutumunun askıya alma kararının önemli nedenlerinden biri olduğunu ve nihai kararın İngiltere ile ilişkilerin nasıl gelişeceğine bağlı olduğunu kaydettiler.