Advertisement

Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Çin, dünyanın en büyük oto pazarında daha önce benzeri görülmemiş bir gerileme ile mücadele edebilmeleri için otomobil üreticilerine destek olmak amacıyla emisyon standartlarından bazılarını gevşetmeyi değerlendiriyor.

Görüşmelerin gizli olmasından dolayı isimlerini vermeyen kaynaklar, tartışmaların 1 Temmuz'da ülke çapında yürürlüğe girecek Çin VI kurallarının temel noktalarından birini içerdiğini belirtiyorlar. Aynı kaynaklar, Çinli yetkililerin tartıştığı bu temel noktanın, partikül sayısı olarak bilinen, araçların egzoz borularından çıkan zararlı partiküllerin miktarına ilişkin kısıtların gevşetilip gevşetilmemesi olduğunu kaydediyorlar.

Emisyon kurallarının bazılarının ertelenmesi, oto üreticilerine stoklarında bulunan ve koronavirüs salgınından dolayı daha da şişen yeni kurallara uymayan araç sayısının satış yoluyla azaltılması için zaman kazandıracak. Sektör, bu ertelemenin olmaması durumunda, yeni kurallar dolayısıyla bu araçların Çin'de satılamayacak olması nedeniyle milyonlarca aracın hurdaya çıkartılabileceğini ya da tekrar donanım için tamire alınabileceğini kaydediyorlar.

Bu tartışmalar, Çin'in kısa vadeli ekonomik hedefler ile uzun vadeli çevresel hedefleri dengelemeye çalıştığını işaret ediyor. Ülke ekonomisi, koronavirüsün sanayi kesimini felç etmesinden önce de zayıflamaktaydı ve Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri dünyanın ikinci en büyük ekononomisinin ilk çeyrekte yüzde 9 daralacağı tahmininde bulundu.