Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) bankalara 10 milyar yuan (1,6 milyar dolar) tutarında kısa vadeli fon sağladı ve bunun sonucu, vadesi dolan işlemler dikkate alındığında, piyasadan net 330 milyar yuan çekmiş oldu. Bu operasyon ile merkez bankası piyasaya son beş seansta her gün brüt 100 milyar yuan verdiği seriyi bozdu.

TD Securities gelişen piyasalar Asya ve Avrupa baş stratejisti Mitul Kotecha, “Net çıkış, Çin’in Altın Hafta tatili öncesi piyasaya sağladığı önemli miktardaki net enjeksiyonun ardından tekrar politikasını normalleştirmeye doğru ilerlediğini işaret ediyor. Piyasalar, likiditenin bol kalacağı beklentileri dikkate alındığında, muhtemelen hayal kırıklığına uğramış durumda. Bu durum, kısa vadede daha düşük bir zorunlu karşılık indirimi ihtimalini işaret ediyor ve muhtemelen tahvil faizlerinde yükseliş baskısı yaratacak” dedi.

Çin’in 10 yıl vadeli tahvil vadelileri yüzde 0,4 düşerek 99,53 seviyesine indi ve Ağustos ayından bu yana en büyük günlük düşüşüne yöneldi. Yedi gün vadeli bankalararası fonlama maliyeti 10 baz puan gerileyerek yüzde 2,17’ye düştü.

PBOC’un resmi tatil öncesi operasyonları, çeyrek sonu yaklaşırken bankaların artan mevsimsel nakit talebinden kaynaklanan son dönemdeki likidite sıkışıklığının gevşetilmesine yardımcı olmak için yapıldı. Merkez bankasının ayrıca zor durumdaki emlak geliştirme şirketi China Evergrande Group’un durumuna ilişkin belirsizliklerden dolayı da piyasaya nakit verme ihtiyacı duymuş olabileceğine dikkat çekiliyor. Yatırımcılar halen Evergrande’nin “büyük işleminin” ayrıntılarını açıklamasını beklerken, diğer bir emlak geliştirme şirketinin şok temerrüdü krizin yayılacağına ilişkin korkuları artırdı.

Gelecek hafta, orta vadeli borç verme imkanı yoluyla enjekte edilenler dahil yaklaşık 1 trilyon yuan tutarında politika kredisinin vadesi doluyor