Advertisement

Çin’in ihracat büyümesi, fabrikaların kapanmasına yol açan ülke çapındaki elektrik enerjisi darlığına karşın, Eylül ayında hızlandı ve yavaşlama beklentilerinin aksine artış kaydetti.

Gümrükler Genel İdaresi’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, ihracat Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre dolar bazında yüzde 28,1 arttı ve aylık 305,7 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Ekonomistler artışın yüzde 21,5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorlardı. İthalat artışı ise söz konusu dönemde yüzde 17,6’ya yavaşladı ve yüzde 20,9 olan ekonomistlerin beklentisinin altında kaldı. Böylece dış ticaret fazlası 66,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Çin'de ihracatçı firmaların zorluğu devam ediyor

Çin’de ihracat, ekonominin pandemiden toparlanmasında temel faktörlerden biri ve zayıf ülke içi harcamaların dengelenmesine yardımcı oluyor. Ancak ihracatçı firmalar, yüksek navlun bedelleri, hammadde fiyatları, elektrik enerjisi darlığı ve çevresel engeller gibi bazı zorluklarla karşı karşıya bulunuyor.

China Renaissance Securities Hong Kong makro ve strateji araştırma müdürü Bruce Pang, “Fabrikalar muhtemelen Ekim ayının başında bir hafta sürecek tatil öncesi siparişleri tamamlamak için acele etti ve bu da ihracatın artmasına yol açtı” dedi.

Gümrükler İdaresi sözcüsü Li Kuiwen, dördüncü çeyrekte dış ticaret büyümesinin bir yıl öncesine göre baz etkisinden ve lojistik sorunlardan dolayı yavaşlayabileceğini söyleyerek, “Bazı trafik rotaları arz ve talep dengesizliğinden dolayı sıkıntılıydı. Durumu yakından takip ediyoruz” dedi.