Advertisement

Çin’in tarımsal ürün alımına dair şüpheler artıyor

Çin’in tarımsal ürün alımına dair şüpheler artıyor

ABD'nin Çin ile varılan anlaşmanın ilk aşaması olarak Çin'in 40-50 milyar dolarlık tarımsal ürün alımını taahhüt ettiğini belirtmesine rağmen, Çin tarafından zaman çerçevesine ve alım miktarına ilişkin bir teyit sağlanmadı.

17 Ekim 2019 Perşembe, 09:01 Güncelleme: 17 Ekim 2019 Perşembe, 11:29

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Çin ABD’den almayı taahhür ettiği alımlara yönelik belirsizlikler sürüyor.

Çarşamba günü The Wall Street gazesinde yer alan habere göre, ABD ve Çin’in önemli anlaşmaları özellikle Çin’in iki yıldan az olmamak koşuluyla 40-50 milyar dolarlık tarım ürünü yapması konusunda şimdiden belirsiz görünüyor.

Çin’in daha fazla ürün alımı yapacağının belirtildiği ve belirsizliğin hakim olduğu anlaşmanın zaman çerçevesi ve alım mikjtarlarına yönelik detaylardan yoksun görünüyor.

Geçen hafta süren ticaret görüşmeleri esnasında, ABD Başkanı Donald Trump, iki yıldan az olmamak koşuluyla Çin’in 40-50 milyar dolar değerinde alım yapmayı kabul ettiğini söylemişti.

Bununla birlikte ABD’nin anlaşmanın bu çerçevesi dahilinde ne yapacağına yönelik detaylar ve Aralık ayında devreye girmesi beklenen ek gümrük vergilerinin kaldıraç olarak kullanılıp kullanılmayacağı belirsizdi.

ABD 15 Aralık’tan itibaren geçerli olmak kaydıyla 150 milyar dolar değerindeki ürüne yüzde 15 ek vergi uygulayacaktı.

Çinli temsilciler, Çin’in alımları yalnızca talep ve Çin’deki piyasa fiyatlamasına göre gerçekleştirecelerini belirtmişti.  Buna ek olarak 50 milyar dolarlık ürün alımının tarihi ortalamanın oldukça üstünde olduğu da bildirilmişti. CNBC 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 66,08 -0,74
KAKAO 2.514,00 0,64
KAHVE 109,45 -3,01
© haberturk.com
Yukarı